Közszolgálati adáshiba

Csontos János
2004. 06. 15. 18:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A posztkommunista szocialistáknak – annyi más gyár után – mégsem sikerült leállítani a „Fidesz hazugsággyárát”. Vagy azért, mert az általuk oly sok kolumnás hirdetésben emlegetett nevezetes píáripari objektum csak a Köztársaság téri, nemzetközivé lett agytröszt felfűtött képzeletében létezett, vagy azért, mert a vadnyugati körözések hangulatát idéző, árokásó propaganda-hadjáratról a választók kifejezetten a bolsevikokra aszszociáltak, s nem akarták „újra az MSZP-t”. Valóságnak hitt fantazmagória vagy kontraproduktív kampánymodor – egyre megy. Demokratikus alapszabály: a választók mindig bölcsek; de ha kivételesen mégsem azok, akkor sem lehet őket leváltani.
Ám a választók egyúttal adófizetők, s ilyen minőségükben sok egyéb közszolgáltatás mellett a közmédia megrendelői is. Még akkor is azok, ha a kormányzat álszent módon (hogy kivédhetetlen anyagi függésbe hozza a közmédiumokat, s ezzel egyúttal ideológiailag rájuk is tenyerelhessen) átvállalja tőlük a készülékhasználati díjat. Nos, láthattuk, hová vezet mindez: a választási kampány során tapasztalt, még az ORTT által is kárhoztatott mértéktelen kormányoldali túlsúlyhoz a hírműsorokban, illetve a megfoghatatlan kormányoldali túlsúlyhoz a szórakoztató műsorokban. Aligha kell abakusz hozzá, hogy az ember nagy biztonsággal kijelentse: a közszolgálati helyiértékű Nap-kelte legnotóriusabb visszatérő politikus vendége idén Kovács László, a végül vesztes kormánypárt elnöke volt. S ha már itt tartunk, rögzítsük azt is, hogy a professzionalistának mondott Gyárfás-csapathoz fűződik a legszámottevőbb kampánycsendsértés is: ha nem direkt csinálták, akkor nyeretlen kétévesre vall, hogy Draskovics Tibort épp egy kampányplakát előtt bírják szóra. Még akkor jönnek ki jobban a szégyenből, ha azt mondják: de bizony, szándékos volt.
Mostanában többször is elmondták, leírták a baloldal kommunikátorai: unják már ezt a dumát a kilencvenszázalékos baloldali médiatúlsúlyról. Látszik rajtuk, hogy szívesen továbblépnének a problémán, mint mondjuk a Medgyessy-kormány a túl sokat tudó Kulcsár–Kerék duón. Pedig a végletesen kiegyensúlyozatlan szerkezetű hazai nyilvánosság a hazai alkotmányosság legsérülékenyebb pontja, Achilles-sarka: nem lehet túllépni rajta. Tessék csak belegondolni: ha ilyen választási eredmények születtek a kormánypártok nyolcvanszázalékos médiaelőnyével, milyen földindulás volna, ha ez a liberálbolsevik előny csupán negyven vagy húsz százalék volna? S mi történne, ha kifejlett demokráciákban korántsem szokatlan módon nemcsak miniszteri tárcája volna Magyarországon az esélyegyenlőségnek, hanem realitása is?
Mindez nem is az elképesztő kampánybeli egyoldalúság okán érdekes most (hiszen a kormányzó pártok a több lehetőséggel olyasformán éltek, hogy többet gyalázkodtak), hanem a választás utóélete miatt. Vasárnap este tíz óra, az Azori-szigeteken is lezárják az urnákat, nosza, lehet közzétenni az eredményeket. A közszolgálati tévék teszik is a dolgukat, árasztják az adatokat – egyes moderátorok csalódottsága azonban nem leplezhető. Képes-e elfogulatlanságot mímelni a pártszolgálatos médiamunkás? – teszem fel magamban a költői kérdést, ami gyorsan okafogyottá válik. Minek az a mímelés? Friderikusz Sándor például, akinek az üzenetrögzítőjén a pörgő nyelvű Lendvai Ildikó szokott szerelmes üzeneteket hagyni, úgy rohanja le az ünneplő hangulatba került Orbán Viktort, többször is feltéve bárdolatlan kérdését a Fidesz hipotetikus jövőbeli viselkedéséről, hogy azt hihetné a néző: fizetett emberünk csak jócskán elkésve hallgatta le ama legendás üzenetet. Mindez azonban lehet szubjektív benyomás is. Az viszont tény: a Magyar Televízió nem tartotta szükségesnek (vagy technikailag megoldhatatlannak bizonyult számára), hogy élőben odakapcsoljon az eredmények ismeretében mondott első Orbán-beszédre – azaz megfosztotta a jelenleg legnagyobb szavazótábort a pillanat katarzisának élményétől. A Duna TV-t is épp egy ilyen kapcsolásnál sújtotta kínos technikai malőr: ez a közszolgálati adáshiba azonban még véletlen is lehetett, ugyanis merőben ez történt a Hír TV közvetítésével is. (Bár akkor meg a hiba általában véve a közvetítő vonalban van.)
A Magyar Televízió diszkriminatív viselkedése az európai választások vitathatatlan győztesével szemben különösen akkor bántó, ha visszaidézzük a 2002-es választások első fordulóját, amikor nem csupán sikerült időben odakapcsolni Medgyessy Péter diadalbeszédére, de előtte még egy hosszan tartó, diadalmas tapssal is nyomatékosították a tévé-előfizetőben, milyen világ is jön ránk ezután. Nos, ezt a világot azóta alaposan kiismertük, s csöppet sem vagyunk boldogak tőle. Sejtettük, hogy a balliberális kormányhatalom minden sajtóorgánumot maga alá akar majd gyűrni, amire csak módja van – de hogy a totálisan elfoglalt köztelevízió még a látszatra se adjon ilyen kényes szituációban, azon újra és újra meg tud döbbenni a jóhiszemű polgár. Pedig voltak intő előképek. Baló Györgyék sajátos közvetítési stílusa az 1990-es, rendszerváltó választásokról, amikor mégsem az SZDSZ alakíthatott kormányt; vagy idézhetjük azt a botrányt, amikor a fél évszázad után első szabadon választott kormány eskütételének közvetítése fontosságban egy kupadöntő mögé került. Most fel van adva a lecke Rudi Zoltán kormányszócső-televíziójának (apropó: hol tart, milyen tempóban halad az előző végkielégítés ígért visszafizetése?): hogyan lehet érzékeltetni verbális vagy metakommunikációs eszközökkel, hogy a választók hibáztak, súlyosan tévedtek, amikor kormányváltó hangulatban járultak az urnákhoz? (Javaslom nekik az egyik kormánypárti lap abszolút tárgyilagos címadását, miszerint „Minden párt a maga javára magyarázhatja a választási eredményt”. Vajon hogy jutottak erre a salamoni következtetésre? Csakis úgy lehetett, hogy ránéztek a választási megyetérképre, amely egyhangú narancsszínben pompázott…)
Az, hogy a tévés közszolgálat már megint megbukott egy fontos vizsgán tárgyilagosságból és kiegyensúlyozottságból, nem meglepő a figyelmes szemlélő számára. Akár Tóbiás József vagy Kuncze Gábor is lehetne moderátor a Szabadság téren – utóbbi még büszkén a kamerába is mondhatná, hogy ő bizony azért szavaz az SZDSZ-re, mert övé a bolt. (Megjegyzem, egy normális médiaközegben csak az ettől eltérő pártpreferenciának volna hírértéke.) Komoly aggályok merülhetnek fel azonban abban a tekintetben, hogy a Magyar Televízió – még ha sport- és ismétlődiétára fogva túl is éli ezt a hosszú, forró nyarat – középtávon vajon alkalmas-e az elemi közszolgálati feladatok ellátására? A megújulási szándék, a komoly bűnbánat fontos jele volna, ha belátható időn belül felmondanák a baloldali és bulvármoderátorai, valamint reparálhatatlan elfogultsága révén súlyosan közszolgálat-ellenes Nap-keltével kötött műsoridő-kiajánlási paktumot. Rövid távon pedig igazán kiegyensúlyozott gesztus volna, ha bemutatnák a Hír TV felvételét, amint a kampányoló Medgyessy látványosan beint a választóknak, orális szexuális aktusra nógatva őket. Ne mondják, hogy ez nem közérdekű: a miniszterelnök nyilvános szereplése mindenképp az. Sőt nem kizárt, hogy a kormányprogram része.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.