Választói érdektelenség jellemezte az európai parlamenti választási maraton utolsó napját, amikor 19 tagállam választópolgárai járulhattak az urnákhoz. A legkisebb érdeklődés Lengyelországban kísérte a voksolást, ahol vasárnap a csaknem 30 millió választópolgárnak mindössze 15,4 százaléka adta le voksát. A pálmát egészen biztosan Málta viszi, hiszen a parányi szigetországban 82 százalékos volt a részvételi arány.
Helyszíni jelentések szerint azonban sok helyütt – így Spanyolországban és Olaszországban is – a voksolás helyett inkább strandolásra használták a jó időt az állampolgárok. Akik azonban elmentek szavazni, azok a legtöbb tagállamban a kormányok „büntetésére” használták voksaikat. Az első, nem hivatalos előrejelzések szerint Írországban és Máltán is csökkent a kormánypártok támogatottsága. Németországban fölényesen győztek az ellenzéki konzervatívok (45 százalék), a szociáldemokraták pedig egyik legrosszabb, ha nem a legrosszabb háború utáni eredményüket érték el (21 százalék). Csehországban is az ellenzéki Polgári Demokrata Párt (ODS) ünnepelhetett, hiszen a szavazatok 31 százalékát söpörhette be. Az európai kormánypártok közül egyébként a legnagyobb bukást várhatóan Tony Blair Munkáspártja könyvelheti el. Nagy-Britanniában – ahol már csütörtökön lezajlottak az európai parlamenti választások – a brit EU-tagság feladását nyíltan hirdető Függetlenségi Párt (UKIP) a szavazatok 18 százalékát szerezte meg és így a harmadik helyen végzett.
Nem „büntettek” viszont a szavazók Görögországban, ahol az előzetes adatok a kormányzó konzervatívok győzelmét jelezték. Görögországban az exit poll szerint a Kosztasz Karamanlisz kormányfő vezette Új Demokrácia a szavazatok 42,5 százalékát szerezte meg, míg az ellenzéki Pánhellén Szocialista Mozgalomé a voksok 35 százalék. Szoros eredmény született Ausztriában: nyugati szomszédunknál az első hírekkel ellentétben az ellenzéki szociáldemokraták a szavazatok 33,4 százalékát szerezték meg és így hét képviselőt küldhetnek az Európai Parlamentbe. A Wolfgang Schüssel kancellár vezette kereszténydemokrata Osztrák Néppárt (ÖVP) a voksok 32,7 százalékával hat mandátumot tudhat magáénak.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros