Immáron másodszor tesz kísérletet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) a biogazdálkodáshoz, a kedvezőtlen adottságú földek megműveléséhez felvehető pénzkeretek megkurtítására. Első alkalommal hét civil szervezet tiltakozott az FVM napvilágra került elképzelései ellen. Németh Imre földművelésügyi miniszter akkor határozottan kijelentette: fel sem merült a tárcánál a vidékfejlesztési támogatások csökkentésének ötlete. Információink szerint a múlt héten az FVM vezetői értekezlete – a miniszter állításával szemben – mégis döntött az említett támogatások lefaragásáról.
Értesüléseink szerint Nyújtó Ferenc helyettes államtitkár kézjegyét viseli az az előterjesztés, amelyik az uniós elfogadás előtt álló Nemzeti vidékfejlesztési tervben 12 milliárd forinttal csökkentené az agrár-környezetvédelmi programokhoz felvehető pénzkeretet, amelyik így a korábbi 19 milliárd forintról 7 milliárdra esne vissza. További 8 milliárdot vonnának el abból az alapból, amelyik a kis állattartókat segíti az uniós előírások teljesítésében. Időközben készült egy második változat, amelyik az agrár-környezetvédelemnél csak 6 milliárdos elvonással számol, és ugyanekkora összeggel csökkentené a kedvezőtlen adottságú térségek segítésére létrehozott alapot. A közel 45 milliárd forintos vidékfejlesztési keret így közel a felére, 25 milliárdra csökkenne. Az elvont 20 milliárd forintot pedig a tárca a SAPARD-támogatásokra érkezett pályázatok kifizetésére fordítaná. Informátoraink felhívják a figyelmet arra, hogy a SAPARD 52 milliárd forintos keretére 6100 pályázatban mintegy százmilliárd forint igény érkezett, döntően a nagy agrártársaságoktól, hiszen ők feleltek meg leginkább a feltételeknek. A tervből csak akkor lehet valóság, ha az FVM elképzelését Brüsszelben is jóváhagyják.
Egy hónap haladékot kaptak a közvetlen területalapú mezőgazdasági támogatások igénylésének beadására a mezőgazdasági termelők, miután az Európai Bizottság úgy döntött, hogy meghosszabbítja az eredeti, június 15-i határidőt. A döntés értelmében tehát az új tagországokban – kivéve Szlovéniát és Máltát – a beadási kérelmeket július 15-ig lehet eljuttatni az illetéke szerveknek, Magyarországon a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH).
Tegnap a bizottság tájékoztatási főigazgatósága azzal indokolta a határidő meghosszabbítását, hogy az új uniós tagországokban még nem minden gazdálkodó ismeri az EU eljárásrendjét, és az új tagországokban még jelentős számú gazdálkodó nem kérte a közvetlen kifizetést. Egyúttal a bizottság felhatalmazta az új tagországok illetékes kormányzatát, hogy gazdálkodóiknak a kérelmek beadására június 15-e utáni határidőt adjanak, de július 15-nél nem későbbit.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot