Működésképtelen a román tax free

Mégsem tudják visszaigényelni a külföldi állampolgárok a Romániában vásárolt termékek után a forgalmi adót (TVA) a bürokrácia és a világon egyedülálló megszorításokat tartalmazó törvény miatt – adta hírül tegnap a Realitatea Romanesca című román napilap. Az adó-visszaigénylést csak repülőtereken lehet kérni, az áruházaknak ehhez speciális engedéllyel kell rendelkezniük, ráadásul a nyomtatványok csak román nyelven érhetők el.

Dénes Zoltán
2004. 06. 15. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Románia az egyetlen ország, amelyben ez a rendszer nem működik. A külföldiek forgalmiadó-visszaigény*lésével foglalkozó, alig két hónapja hatályba lépett törvény megjelenése után sem vált lehetségessé a TVA visszaigénylése, főképp a bürokrácia miatt – jegyzi meg a lap. A probléma elsősorban az, hogy az áruházaknak speciális engedélyeket kell beszerezniük ahhoz, hogy a náluk vásárolt termékek után a külföldi állampolgár visszaigényelhesse a TVA-t. Ez egy sor elképesztő bürokratikus engedélyeztetési eljárást von maga után, amely egyetlen más országban sem tapasztalható, s valószínű, hogy ezért nincs még egyetlenegy akkreditált kereskedelmi egység sem. Komoly gondot jelent az is, hogy a szükséges nyomtatványok csak román nyelven érhetők el. A szolgáltatás működését akadályozza az is, hogy a jelenlegi román törvények szerint 175 euró értékű áru vihető ki az országból vámmentesen, továbbá a külföldiek a TVA-t csak repülőtereken igényelhetik vissza, s az országból összesen ötszázezer lejt vihetnek ki, így még a beszállás előtti pillanatokban kell valutára váltani pénzüket.



Olasz kézben az Electrica? A román kormány és az olasz Enel megállapodott a romániai Electrica áramszolgáltató két regionális vállalatának eladásáról. Az árat nem hozták nyilvánosságra. Az Electrica még hat regionális cégét akarja eladni. Románia a nemzetközi hitelezőknek azt ígérte, hogy június végéig eladja az Electrica Banat és az Electrica Dobrogea áramszolgáltatókat a súlyos pénzügyi gondokkal küszködő energiaszektor átalakításának jegyében. A kormány 2002-ben indította el az Electrica privatizációját, és az öt érdeklődőből gyakorlatilag csak az Enel maradt versenyben. Az eladás azért húzódott, mert nem tudtak megegyezni az árban. Az Electrica Banat alaptőkéje 82 millió euró, az Electrica Dobrogeáé 59 millió. A két regionális szolgáltatónak másfél millió ügyfele van, az Electrica vesztesége 2003-ban 100 millió euró volt a 2002-es évi 43,7 milliós nyereséget követően. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.