Nem csak sport: történelem, politika és barátság

Stefan Lázár
2004. 06. 07. 18:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap a Németország–Magyarország jubileumi válogatott labdarúgó-mérkőzés Kaiserslauternben ünnepi külsőségekkel kezdődött. Az 1954-es világbajnokság döntőjében szenzációnak számító 3-2-es győzelmet aratott német csapat szövetsége matinét rendezett a fél évszázados évforduló alkalmából, ahová meghívták a Bernben vesztes magyar együttes képviselőit is. Mintha a háromszoros világbajnok németek mögött álló szervezet – a világ legnagyobb létszámú futballszervezete, a DFB – jóvá akarta volna tenni azt a mulasztást, amit sokak szerint eddigi tevékenységei során elkövetett.
A történelmi múlttal rendelkező Speyer városi múzeumában megnyílt egy kiállítás, amely a német vb-sikerekkel éppen olyan mostohán bánik, mint a Wankdorf-stadiont ötven esztendővel ezelőtt lehajtott fejjel, végtelenül csalódottan elhagyó „aranylábú fiúkkal”. Korábban a német szövetség gondozásában megjelent egy könyv Magyar rapszódia címmel, mely ismerteti a német olvasóval a magyarok úgynevezett taktikáját („a védelem kap két gólt, akkor a csatársor lő hármat”), és a Puskás-tizenegynek az európai brazil címet adományozza. Szerény megemlékezés volt ez egy olyan csapatról, amely a maga világklasszisaival négy esztendőn keresztül megleckéztette a legrangosabb nemzetközi ellenfeleket is, és a magával ragadó futball bemutatásával azóta sem talált követőkre.
A kaiserslauterni Pfalz színházban most végre helyrebillent a mérleg nyelve. Johannes Rau államelnök nemcsak elfogadta a DFB meghívását, hanem megkérte Mádl Ferenc köztársasági elnököt, hogy közös jelenlétükkel támasszák alá a rendezvény jelentőségét, a hajdani döntő mindkét résztvevőjének szemszögéből. A két államfő felidézte emlékeit az 1954-es világbajnokságról és annak döntőjéről. Mádl Ferenc kiemelte: „A világháborút követően ez a világbajnokság mindkét fél számára reményeket ébresztett.” A berni kilencven perc legendává vált mind a győztes, mind a vesztes hazájában.
A Sepp Herberger és Sebes Gusztáv irányította együttesek ma is élő tagjai közül Grosics Gyula és Buzánkszky Jenő mellett az akkori német keret öt labdarúgója – többek között Horst Eckel és Ottmar Walter – jelent meg a színpadon. A közöttük kialakult egészen különleges viszonyt az aranycsapat kapuját védő Grosics, azaz a „Fekete Párduc” így jellemezte a helyi lapnak, a Die Rheinpfalznak adott nyilatkozatában: „Az akkori magyar és német labdarúgók között kialakult kapcsolatot nyugodtan nevezhetjük egészen kivételesnek, ritkaságnak, a világ sportjában. Évtizedek óta rendszeresen találkozunk. Szerintem a sport nemcsak barátságokat alakít ki, hanem hozzájárul ahhoz, hogy elismeréssel viseltessünk embertársainkkal szemben.” Horst Eckel kijelentette: a németek immár három világbajnokságot nyertek, de ezek rangsorában az első helyet mindig a berni siker foglalja el. Úgy emlegetnek bennünket, mint hősöket, holott mi soha nem akartunk azok lenni.
A hét végén kezdődő Európa-bajnokság döntőjének napja – július 4. – egybeesik az ötven esztendővel ezelőtt lezajlott vb-fináléval. Ebből az alkalomból a DFB meghívta a Herberger-csapat veteránjait Liszszabonba. Grosics Gyula Kaiserslauternből Bernbe utazik tovább, ahol vendége lesz a város és a magyar nagykövetség közös világbajnoki megemlékezésének kedd este.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.