Tegnap hivatalosan is megerősítette a köztársasági választási bizottság, hogy az elnökválasztás második menetében – június 27-én – a radikális Tomiszlav Nikolics és a demokrata Borisz Tadics verseng az államfői posztért. Nikolics előnye kevesebb, mint 3 százalék.
Miroljub Labus, a G17 Plusz elnöke, a Kostunica-kormány alelnöke sietett közölni, hogy pártja Tadicsot támogatja. Hasonló értelmű nyilatkozatot tett Vuk Draskovics, a Szerb Megújhodási Mozgalom vezetője is. A kormánykoalíció másik tagja, s a vele szövetségben levő Új Szerbia vezetője, Velimir Ilics is a demokrata elnökjelölt mögé sorakozott fel. Kostunica mélyen hallgat. Nyilatkozott azonban a kormánykoalíció elnökjelöltje, mellesleg a Kostunica-féle Szerbiai Demokrata Párt tisztségviselője, aki szerint súlyos veresége (13 százalék) nem járul hozzá a politikai stabiltáshoz, s felveti a kormány fennmaradásának kérdését is. A szavazás eredményét ugyanis nem kevesen a kormány iránti bizalom hiányaként értelmezték. Vladan Batics még az eredmények kihirdetésének éjszakáján követelte – logikus lépésként – a kormány lemondását és a rendkívüli választások kiírását.
A jó eredményt elérő Bogoljub Karics üzletember, független jelölt úgy nyilatkozott, hogy a második menetben azt támogatja, aki aláírja az általa tett ígéreteket. Ez a kijelentés inkább csak retorikai fogás, hiszen Karics már korábban is Tadics győzelmét jósolta, programja pedig távol áll a radikálisokétól. Maga Borisz Tadics kijelentette, hogy a második fordulóban számít a teljes demokratikus tömb támogatására, hogy meggátolhassák a radikalizmust Szerbiában, szavatolják a politikai stabilitást, a gazdasági felépülést és az európai irányultságot. Kasza József, a VMSZ elnöke nagy elégedettséggel szólt az elnökválasztások eredményeiről. A vajdasági magyarok ugyanis Tadicsot támogatták, a VMSZ pedig megállapodást is kötött Tadics pártjával a „stratégiai együttműködésről”. A pártvezető biztos abban, hogy Tadics győzelemet arat, ami – mint mondta – Szerbia nyitását jelenti Európa felé. Nikolics közben bejelentette, hogy tárgyalásokra szólítja fel Kostunicát. Szerinte a szerb miniszterelnöknek el kell gondolkodnia azon, hogy kinek a támogatásával gyakorolja a hatalmat. Itt az ideje a rendkívüli parlamenti választásoknak.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront