Nem változtak lényegesen tegnap a szabadpiaci olajárak az előző napi 1,8 százalékos árlemorzsolódás után, ami a vártnál kedvezőbb amerikai olajtartalékokról szóló bejelentés hatására következett be. Az amerikai energiaügyi minisztérium statisztikai hivatala, az EIA adatai szerint a június 18-ával záródó héten az amerikai olajtartalék 2,5 millió hordóval 305,4 millió hordóra bővült, s 22 millió hordóval haladja meg az egy évvel korábbi szintet. A Reuters által megkérdezett elemzők egymillió hordó tartaléknövekedést vártak.
A hat napja sztrájkoló norvég olajipari dolgozók azzal fenyegetőznek, hogy az ország napi hárommillió hordós olajkitermelését egynegyedével csökkentik a hét végére. Bár a szakértők biztosra veszik, hogy ha a sztrájkot meghirdető szakszervezeti szövetség beváltja ígéretét, az oslói kormány beavatkozik, ahogyan azt négy évvel ezelőtt is tette. A legújabb hírek szerint a munkáltatók jövő hétfőn este tíz órától kizárják a munkából a sztrájkoló dolgozókat.
Ennek ellenére a világ harmadik legnagyobb olajexportőr országában zajló munkabeszüntetés újabb izgalmakat kelt a nemzetközi olajpiacon. Eddig napi 375 millió hordó a kiesett mennyiség, amihez tegnap este óta további 80 ezer hordónyi adódott. Szerdán a szakszervezetek bejelentették, hogy a hét végére napi 720 ezer hordóval akarják növelni a kieső mennyiséget újabb olajkutak leállításával, illetve termelésük visszafogásával. Ez a mennyiség Norvégia teljes termelésének 24 százalékát, a világtermelésnek pedig egy százalékát teszi ki. A munkabeszüntetés érinti a földgáz kitermelését is, az európai vásárlók azonban földgázszükségletüket más forrásokból könnyen tudják pótolni. A norvég tengeri olajlelőhelyekről származó kőolaj a világ szükségletének csaknem négy százalékát elégíti ki. A kitermelt nyersolaj döntő többsége a közeli európai piacokon talál vevőre, de egy nagyobb mértékű szállítási zavar nemcsak Európában, hanem világszerte is az árak emelkedését vonhatja maga után – írta az MTI–Eco.
Zoltan Kiszelly: Fidesz Would Win the Elections
