Gerő András, a Demokratikus Charta szóvivője és az Antiszemita közbeszéd Magyarországon 2000-ben címmel megjelent kötet szerkesztője által vezetett Habsburg Történeti Intézet jelenleg Budán bérel egy 120 négyzetméteres irodát, havonta hozzávetőleg 370 ezer forintért. A kutatóbázis egy jelenleg közbeszerzési eljárással zajló ingatlanvásárlástól reméli költségeinek nagyarányú csökkenését – tudtuk meg Tormássy Zsuzsannától, a HKK titkárától. A néhány embert foglalkoztató tudományos műhely idén a megszorítások miatt „csupán” 140 milliós keretből gazdálkodhat.
Emlékezetes: a HKK 2003-ban 20 millió forintos vagyonnal és 230 milliós OM-támogatással kezdte meg működését, amelyet mind a történész szakma, mind a politikai közélet fenntartásokkal fogadott. Kivéve Magyar Bálint oktatási minisztert, aki volt tanácsadója, Gerő András levelének engedve a Habsburg-kutatásoknak zöld jelzést és tetemes állami összeget adott.
– Gerő a komoly protekciója révén megszerzett summát elvihette volna valamelyik egyetemre is – vélte akkoriban Tamás Gáspár Miklós baloldali filozófus.
Mindennek fényében figyelemre méltó: az idén csaknem 400 fiatal egyetemi oktató esik el több százezer forintos támogatástól, mert az OM a megszorítások miatt nem írt ki pályázatot a Békésy- és a Széchenyi-ösztöndíjakra.
A határon túli magyar nyelvű felsőoktatást és szakképzést támogatató Apáczai Közalapítvány sem járt sokkal jobban: az oktatási tárca döntése értelmében a tavalyi egymilliárd forint helyett idén csak 170 milliós támogatásban részesül.

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor