Új részvények kibocsátását tervezik a Jukosz olajtársaság vezetői. Az olajtermelő orosz óriáscég a Financial Times értesülései szerint a papírok árából fizetné vissza 3,5 milliárdos adótartozását. A lap szerint ezzel a lépéssel az orosz állam jelentős befolyást szerezhetne a megroggyant cégben, egyszersmind lecsökkentené a legtöbb részvényt birtokló, az előzetes letartóztatásban lévő volt Jukosz-vezér, Mihail Hodorkovszkij vezette Menatep holding befolyását.
Ismert: a Jukosz-botrány tavaly nyáron, nem sokkal azután robbant ki, hogy a társaság egyesült a negyedik legnagyobb orosz olajtársasággal, a Roman Abramovics vezette Szibnyettyel. Egy hónappal a részvénycsere után gazdasági bűncselekmények gyanújával letartóztatták Platon Lebegyevet, a Jukosz egyik tulajdonosát, később Hodorkovszkij is előzetes letartóztatásba került. A társaság számláit zárolták, befagyasztották vagyoneladási jogát, az adóminisztérium pedig 3,5 milliárd dolláros adóhátralék-keresetet nyújtott be a cég ellen. A hátralék 2000-ben, jogosulatlan adó-visszatérítések miatt gyűlt össze. Bruce Misamore, a társaság pénzügyi vezérigazgatója szerint a Jukosz ma mintegy 800 millió dollárnyi készpénzzel rendelkezik – bő tizenötmilliárd dollár értékű vagyona tűnt el egy év alatt.
Az összeomlás előli menekülésre az új részvények piacra dobása csupán az egyik terv, de a cég vezetői a hírek szerint még nem adták fel, hogy valamiképpen eladjanak bizonyos vagyonelemeket, és azt is fontolgatják, hogy hitelből törlesztenék az adósságot. Kérdés, van-e egyáltalán értelme a tervezgetésnek, a moszkvai bíróság ugyanis pénteken dönt arról, jogos-e az adóhivatal követelése. A cég vezetői attól tartanak, hogy az adókövetelés elérheti a tízmilliárd dollárt, ennyit pedig biztosan nem tudnak kifizetni.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben