Zavartalan szerbiai szavazás

A kisebb technikai mulasztásoktól eltekintve rendellenességek és szabálytalanságok nélkül tartották meg tegnap az elnökválasztásokat Szerbiában. A köztársaság mintegy 6,5 milliós választótestületének az urnákhoz vonuló része tizenöt jelölt közül választhatott, hogy kit akar látni a következő öt esztendőben az államfői tisztségben.

Sebestyén Imre
2004. 06. 14. 17:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választási törvény előírja: ha a jelöltek közül senki sem szerzi meg a szavazatok több mint felét, akkor két hét múlva második menetet tartanak, amelyben csak a két legsikeresebb elnökjelölt méri öszsze programját, népszerűségét, illetve több, ha azonos számú szavazatot kapnak. A második fordulóban pedig az győz, aki több szavazatot szerez. A központi választási bizottságnak legkésőbb 96 órával a tegnapi szavazás befejezése után, vagyis június 17-én este nyolcig közzé kell tennie a hivatalos végeredményt. Ám nem hivatalos adatok a szavazás befejezése után egy-két órával már ismertekké váltak.
Nyolc és fél ezer szavazóhelyen fogadták a bizottságok a polgárokat. Több helyütt az érdekelt pártok és koalíciók képviselői mellett jelen voltak a nemzetközi megfigyelők is. Az EBESZ-től 19, az EU-ból 31, az ET-től 15, Szlovákiából 16, az oroszoktól pedig 3 megfigyelő érkezett.
Koszovó szerbek lakta vidékein is megtartották a szavazást, a polgárok itt 240 helyen voksolhattak. Az albánok, mint várható volt, ezúttal sem vettek részt a választásokon. A dél-szerbiai albánság ugyancsak a bojkottot választotta. Első ízben fordult elő, hogy lehetővé tették a külföldön élő szerbiai polgároknak is a szavazást, de csak abban az országban, ahol száznál több szavazásra jogosult polgár fejezte ki részvételi szándékát. Harminchárom szavazóhelyet nyitottak 17 országban. A börtönök lakói is élhettek állampolgári jogukkal. A hágai törvényszék scheveningeni fogdájának tizenhárom foglya is kifejezte óhaját, hogy voksolhasson a szerbia-montenegrói követségen megnyílt szavazóhelyen. Nem volt közöttük sem Szlobodan Milosevics volt elnök, pedig pártja jelöltet állított, sem Vojiszlav Seselj, a radikálisok vezetője, akinek helyettese Tomiszlav Nikolics elnökjelölt.
A mostani elnökválasztásokat nem fenyegette az a veszély, hogy érvénytelenek lesznek, kiiktatták ugyanis a cenzust, amely kötelezővé tette az 50 százalékosnál nagyobb részvételi arányt.



Patten javaslata. Chris Patten kijelentette, hogy a Szerbia-Montenegrónak mint az ENSZ tagországának kötelessége kiszolgáltatni a hágai vádlottakat a nemzetközi törvényszéknek, ha közeledni kíván az EU-hoz. Az első lépés pedig, hogy olyan vezetőt válasszon, aki ezt a közeledést szavatolja is. Tehát hogy a többség által az EU elfogadható legyen. Közben Carla del Ponte asszony, hágai főügyész kijelentette, hogy Radovan Karadzsicsot a hónap végéig kiszolgáltatják, ugyanis 28-án és 29-én lesz az isztambuli NATO-csúcs. Ha Bosznia-Hercegovina csatlakozni kíván a békepartnerségi programhoz, akkor a körözötteket Scheveningenbe kell szállítani. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.