A Stasinak dolgozott az egykori tudósító?

Nem kevés fejfájást okoz az ARD vezetőinek az a jelentés, amelyet tegnap tártak a nyilvánosság elé. A német televízió három évvel ezelőtt kezdeményezte munkatársai átvilágítását, miután egy másik közszolgálati adónál mind több kolléga Stasi-múltjára derült fény. A mostani vizsgálat az ARD-nél is hasonló eredménnyel járt, hiszen csaknem száz munkatársa „akadt fenn a rostán”.

Ruff Orsolya
2004. 07. 20. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ARD-nél nem kevesen vannak, akik azt kívánják, bárcsak soha ne vágtak volna bele ebbe a vizsgálatba – írja az esetről beszámoló Spiegel Online. A több mint ezer oldalra rúgó jelentés már egy hónapja a közszolgálati televízió intendánsának asztalán hever, és az eredmény bizony számtalan álmatlan éjszakát okozott a vezetőségnek. A vizsgálat szerint ugyanis körülbelül százra rúg azon munkatársak száma, akik annak idején valamilyen formában az NDK titkosszolgálatának is dolgoztak. S bár a vizsgálati anyagot teljes terjedelmében egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, időközben jó néhány név kiszivárgott.
Közülük is az egyik legismertebb Dietmar Schumann, aki jelenleg a ZDF tel-avivi irodáját vezeti, de annak idején a keletnémet állami televíziót tudósította Moszkvából és Budapestről is. Éppen erre az időszakra, azaz a nyolcvanas évek közepére-végére tehető, hogy az újságíró nem hivatalos munkatársként rendszeresen jelentésekkel látta el a Stasit – állítja a mostani vizsgálat. Eszerint „Basket” (állítólag ez volt az újságíró fedőneve) nemcsak a ZDF akkori moszkvai tudósítójáról küldözgetett jelentéseket, de beszámolt az aktuális szovjet és magyar eseményekről, és információkkal szolgált olyan politikusokról is, mint Hans-Jochen Vogel és Richard von Weizsäcker.
Dietmar Schumann – aki a hetvenes évek végén valóban Moszkvából tudósította az akkori állami televíziót, majd 1984-től 1990-ig Budapesten dolgozott – ugyanakkor tagadja, hogy bármikor is a Stasinak dolgozott volna. Mint fogalmazott: „sem hivatalosan, sem nem hivatalosan”. Az újságíró, aki 1990-ben átigazolt a ZDF-hez, és ezt követően megjárta Csecsenföldet és Afganisztánt is, jelenleg a televízió tel-avivi irodáját vezeti. Schumann saját bevallása szerint csupán a napokban értesült arról, hogy állítólag jelentések készültek róla, illetve tőle. A ZDF kiáll munkatársa mellett, és az eset tisztázására szólította fel a Stasi-iratokat kezelő hivatal vezetőjét, Marianne Birthlert. A hivatal azonban egyelőre nem tudott kézzelfogható bizonyítékkal előállni arról, hogy a férfi valóban a Stasinak dolgozott volna.
Schumann ugyanakkor csak egy azon újságírók közül, akiket a napokban összefüggésbe hoztak a keletnémet állambiztonsági szolgálattal. Német beszámolók szerint az átvilágítások nem egy helyütt komoly nyugtalanságot okoznak, és nem kizárt, hogy további meglepetésekkel szolgálnak majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.