A mezőgazdasági exporttámogatásokról és az intervenciós lehetőségekről egyeztetett tegnap Brüsszelben Németh Imre földművelésügyi miniszter, aki többek között azt szerette volna elérni, hogy ne csak novembertől, hanem – hasonlóan az EU déli államaihoz – már augusztus elsejétől életbe lépjen Magyarországon a gabonaintervenció. – Amit célul tűztünk ki, nem sikerült elérni, mert az átsorolást bizottsági rendelet szabályozza, amit főigazgató szintű tárgyalásokon nem lehet megváltoztatni, s az Európai Unió e vonatkozásban meglehetősen merev – nyilatkozta a Kossuth Krónikának Németh Imre.
– A magyar kérés az volt – folytatta a miniszter –, hogy a rendkívüli jó termésre való tekintettel pályázatos exporttámogatási lehetőséget kapjon Magyarország, hogy egymillió tonna gabonát a harmadik országok felé minél előbb el tudjunk adni. A mostani tárgyalásokon világossá vált, az Európai Bizottság az aratási mérleg elkészítéséig nem fog ilyen döntést hozni, mert az aratási mérleget csak a tényadatok birtokában, az aratások befejezésével tudja elkészíteni, tehát szeptember előtt ilyen döntés nem születhet. Partnereink hangsúlyozták, hogy a piac szerepét elsőnek tartják, s utána jön az intervenció, és ez Magyarország vonatkozásában is így van. Tehát egyrészt nemzeti döntéseket kell hozni a tárolás megoldására, másrészt lehetőségeket kell keresnünk annak érdekében, hogy a gazdákat miképpen tudnánk pénzügyileg is segíteni. A elmúlt hetekben – tette hozzá – már minden megyében begyűjtöttük az intervenciós raktárakra szóló pályázatokat, s hamarosan felkínálunk olyan raktárkapacitásokat, amelyekben a megfelelő minőségben és mennyiségben learatott terményt a gazdálkodók elhelyezhetik.
Az intervenciós raktározás élénken foglalkoztatja a termelőket és a politikusokat is. A Magosz szerint ugyanis – ellentétben az agrártárca álláspontjával – nem kaptak a gazdák időben és elegendő mennyiségű tájékoztatást az intervencióról, nem tudták például, hogy a legkorábban aratott kalászos gabona, az árpa is interveniálható. Ezért sok, rosszul tájékozott termelő aratás után azonnal értékesítette gabonáját, de az intervenciós árnál jóval alacsonyabb szinten. A gazdák kifogásolták azt is, hogy nem áll elegendő közraktár-kapacitás rendelkezésre – ezért indít most az agrártárca országos felmérést a raktárkapacitások pontos helyzetéről –, s a termelők azt is nehezményezték: a kereskedőcégek az állami raktárak zömét már kibérelték. A Fidesz ezért azt szeretné elérni, hogy az állami raktárkapacitások valóban megnyíljanak a termelők előtt, mert ez a raktári háttér lehetővé tenné a kereskedőcégek által alkalmazott kettős – az unióssal ellentétes – minősítési rendszer buktatóinak kivédését. Ezzel lehetővé válna, hogy a termelők az EU-szabványok szerinti 101 eurós intervenciós árat kapják a jelenleg kínált, körülbelül 20 ezer forintos tonnánkénti ár helyett.

Szívszorító, ahogy a szegedi sztársebész az utcán segít a rászorulóknak