A világszerte elismert Pikler Emmi nevelési módszer „anyaközpontja” fenntartási gondokkal küszködik. Az intézet anyagi lehetőségeit súlyosan korlátozta, hogy a kormány rendelete nyomán végrehajtott átlagosan ötvenszázalékos közalkalmazotti béremelés 32 millió forintos kompenzációját az idén nem kapta meg az alapítvány, így saját magának kellene kigazdálkodnia. Emellett a továbbképzések áfakötelesek lettek 2003. július elseje óta. Szintén megnehezíti gazdálkodást, hogy közalapítványként sok pályázaton nem vehet részt. A közhasznú szervezet éves költségvetésének egyharmadát az állam finanszírozza. A fennmaradó összeget hazai és külföldi adományokból, az intézet által szervezett továbbképzésekből tudták kiegészíteni az elmúlt években.
– Jelenleg a közalapítvány anyagi helyzete válságos, és ha nem tudjuk megoldani finanszírozási problémáinkat, kezdeményeznünk kell nyár végén a közalapítvány bezárását, ami drámai lenne a gyermekek számára és iszonyatos törést jelentene az életükben – mondta Tardos Anna, a Pikler Intézet vezetője. Az alapító Pikler Emmi lánya hozzátette: a fennmaradásunk érdekében indított akciók csak az év utolsó hónapjaira hozhatnak eredményt, addig viszont 32 millió forint „gyorssegélyre” lenne szükségünk. – Arra kértük az illetékes állami vezetőket, hogy segítsenek át minket ezen a krízishelyzeten, és bár minden alkalommal megjegyezték, hogy büszkék az intézet munkájára, konkrét segítséget nem adtak – fogalmazott. Egy olyan intézet munkájához kérünk támogatást – áll az alapítvány közleményében –, amely eredményeinek külföldön történő alkalmazása révén hozzájárul a ma már uniós tag Magyarország szellemi értékeinek meg- és elismertetéséhez.
A Pikler Intézetbe a krízishelyzetbe került családok veszélyeztetett kisgyermekeit fogadják be, akiket szüleik nem képesek saját lakóhelyükön nevelni. A gyermekotthonban negyven csecsemő és kisgyermek terápiás gondozása, nevelése folyik. Egyre gyakrabban kerülnek az intézetbe elhanyagolt, rövid életükben már több családot is „megjárt” gyerekek, sőt olyanok is, akiket súlyosan bántalmaztak. Évről évre növekszik a krónikusan beteg, illetve fogyatékos kiskorúak száma is.
– Az alapítvány célja, hogy minden gyermeket vér szerinti vagy örökbefogadó családba, esetleg nevelőszülőhöz helyezzen. Mindaddig, amíg erre nem kerül sor, figyelmes, hozzáértő, a gyermek fejlődési ütemét követő nevelést, derűs gyermekéletet biztosít gondozottai számára – fogalmazott Tardos Anna. A közalapítvány emellett más tevékenységeket is végez. Az intézet vezetője kérdésünkre elmondta: évente megközelítően 150–200 kisgyermek-nevelési szakembert fogadnak magyar, német, angol és francia nyelvű továbbképzéseiken. Szakembereik az erőszak nélküli gyermeknevelés elterjesztése érdekében játszócsoportokat szerveznek a csecsemők, kisgyerekek és szüleik számára, illetve – e nevelési szellemben – a családok számára készítettek egy 12 részes videofilm-sorozatot.
A Pikler-módszer a világ számos országában tananyagként bekerült a pszicho-pedagógiai képzésbe, a fejlődés-lélektani oktatásba. A napokban is folyik egy külföldieknek szóló képzés az intézet épületében, a résztvevők Új-Zélandból, Amerikából, Kanadából, Mexikóból és Hollandiából érkeztek. A többszörös túljelentkezés ellenére évente átlagosan 150 fő oktatására van lehetőség. Jelenleg Magyarországon kívül Argentínában, Ausztriában, Franciaországban, Hollandiában, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban, Svájcban és az Amerikai Egyesült Államokban működnek a Pikler–Lóczy társaságok és alapítványok.
A közhasznú szervezet megtartotta a Pikler Intézet több évtizedes hármas funkcióját: gyermekotthon, továbbképző és kutatóműhely. Az itt kidolgozott gondozási és nevelési elveket sikeresen alkalmazzák Magyarországon és számos országban: ép és fogyatékos csecsemők és kisgyermekek nevelésében, családban és más ellátási formában. Ezzel a szemléletmóddal olyan terápiás környezet, bánásmód valósítható meg, amely segítségére lehet az oktatás, az egészségügy, a szociális ellátás területén minden olyan szakembernek, aki kicsikkel foglalkozik.
A közalapítvány – mivel más lehetősége nincs – kidolgozott egy fennmaradási tervet az őt rendszeresen támogató külföldi szervezetekkel együtt: a kiadások csökkentésével egyidejűleg növeli a bevételeit a továbbképző tevékenység bővítésével és nappali ellátási formák bevezetésével. Így próbálják a gyermekotthon működtetéséhez hiányzó pénzt a saját tevékenységeik hasznából előteremteni. Ugyanakkor számos külföldi országban indítanak programokat: az USA-ban pénzgyűjtő akciót szerveznek, német, osztrák, svájci kollégáik egy patronáló hálózatot építenek ki Európában, hogy rendszeres adományokkal tudják támogatni a közalapítvány működését.

Két autó és egy mikrobusz ütközött, lezárták az M1-es autópályát