Börtön helyett kártérítés rágalmazásért?

Még nem vetődött fel a kormánypártoknál törvénymódosítás abban a kérdésben, hogy a szavakkal elkövetett cselekményeket ne lehessen szabadságvesztéssel szankcionálni. Répássy Róbert (Fidesz) szerint a rágalmazás büntetési tételei eltúlzottak, és sok esetben a szólásszabadság korlátját jelentik. A hasonló álláspontot megfogalmazó MDF a Btk. módosítását javasolja.

Szakács Árpád
2004. 07. 19. 19:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szavakkal elkövetett cselekmények miatt senkit ne lehessen szabadságvesztésre ítélni, ezt szeretné a büntető törvénykönyv (Btk.) módosításával elérni az MDF – nyilatkozta lapunknak Horváth Balázs, a párt jogi kabinetjének vezetője. Javaslatuk szerint a rágalmazásra vonatkozó büntetési tételeket törölni kell a Btk.-ból, és helyette a szankciót pénzbüntetésben kellene meghatározni. További jogorvoslati lehetőséget a polgári törvénykönyvben meghatározott, nagy összegű kártérítés jelentene. – Amennyiben például sajtó követi el a cselekményt, akkor sokkal nagyobb öszszegben állapítanák meg a kártérítést, mint amikor szűk körben hangzik el a sérelmezett kijelentés – tette hozzá Horváth Balázs. Emlékeztetett arra, hogy Nyugat-Európában újságokat, televíziós csatornákat tehet tönkre egy rágalmazó cikk vagy tudósítás, de nem sújtanak börtönnel újságírókat.
A Btk.-ban helye van a rágalmazás bűncselekményének, ugyanakkor azon is kell gondolkodni, hogy a szankcióhoz kapcsolódó büntetési tételek szabályozása arányban áll-e az elkövetett cselekménnyel – nyilatkozta megkeresésünkre Répássy Róbert (Fidesz). Hozzátette: a párt jogi kabinetje egyelőre nem él törvénymódosítási javaslattal. Saját álláspontja szerint a rágalmazásra vonatkozó szankciók eltúlzottak, és sok esetben a szólásszabadság korlátját jelentik.
Az MSZP-ben nem alakult ki egyértelmű álláspont arról, hogy a rágalmazásnak helye van-e a Btk.-ban – nyilatkozta Avarkeszi Dezső (MSZP), a parlament alkotmányügyi bizottságának tagja. Emlékeztetett arra, jelenleg még tart az új Btk. kodifikálása, és szerinte a kérdést ennek során kellene tisztázni.
Eörsi Mátyás a szabad demokraták álláspontját tolmácsolva annyit közölt: az SZDSZ sem alakított ki egységes véleményt az ügyben. Mint fogalmazott, „liberális érvek szólnak a szólásszabadság mellett, de szintén érveket lehet felhozni azon szankciók mellett is, amelyek a közjogi stabilitást biztosítják”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.