Bükkösd: leszavazták a cementgyárat

Várhatóan nem épül cementgyár a Baranya megyei Bükkösd határában, miután a település lakóinak közel hatvan százaléka nemmel voksolt a tegnapi ügydöntő népszavazáson a beruházásra. A referendumon a lakosság háromnegyede szavazott.

Munkatársainktól
2004. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Strabag Rt. 25 milliárd forintos beruházással kívánta felépíteni a cementgyárat Bükkösdön. Évente 900 ezer tonna cementet kívántak előállítani a gyárban, ahol 91 embert foglalkoztattak volna. Úgy gondolták, ötven évig maradna a termelés a falu határában, az engedélyek alapján ugyanis még ötvenmillió tonna mészkövet lehet kibányászni a hegyből, ami nagyjából ennyi ideig teszi lehetővé a művelést A cég a térség geológiai adottságai miatt döntött Bükkösd mellett, noha korábban más helyszíneket is megvizsgáltak. A gyár lehetőségének híre megosztotta a helyieket, illetve a térségben élőket. Többen környezet- és természetpusztítástól, épületkároktól tartanak, voltak azonban olyanok is, akik üdvözölték a cementművet a faluban – munkát és megélhetést remélve ettől. Csábítónak tűnt az évi százmillió forintos iparűzési adó lehetősége is. A lakosságot azonban nem győzte meg a hónapok óta tartó reklámhadjárat, ezért Mátis István polgármester úgy döntött, népszavazást írnak ki.
Bakos Andor jegyző tájékoztatása szerint a szavazásra jogosult 1026 főből 719-en voksoltak tegnap. Közülük hárman érvénytelenül, 423-an nemmel, míg 203-an igennel szavaztak a létesítményre. A referendum egy év múlva megismételhető.



A Fidesz ellenezte a beruházást
Illés Zoltán fideszes országgyűlési képviselő pénteki tájékoztatóján kijelentette: Gellért-hegy nagyságú terület tűnhet el ötévente a Nyugat-Mecsekből, ha a Strabag Rt. megvalósítja beruházási terveit Bükkösd határában, és arra buzdította a szavazókat, hogy nemmel voksoljanak a referendumon. Úgy érvelt, a magyar kormányzati szerveknek sem határozott állásfoglalása, sem a helyiek érdekeit is megjelenítő koncepciója nincs, ezért felül kell vizsgálni a beruházást. Hasonlóságot vélt felfedezni a román kormány verespataki és a magyar kabinet bükkösdi engedékeny hozzáállása között. A politikus szerint a cementmű szennyező hatása több tíz kilométerre is kiterjedne, de a beruházás nemcsak környezeti, turisztikai, hanem gazdasági károkkal is járna. Az osztrák–német tulajdonú cég termelése során keletkezett szén-monoxid a kiotói egyezmény alapján hazánk kvótáját terhelné, ami évi 62,5 tonnát jelentene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.