A Strabag Rt. 25 milliárd forintos beruházással kívánta felépíteni a cementgyárat Bükkösdön. Évente 900 ezer tonna cementet kívántak előállítani a gyárban, ahol 91 embert foglalkoztattak volna. Úgy gondolták, ötven évig maradna a termelés a falu határában, az engedélyek alapján ugyanis még ötvenmillió tonna mészkövet lehet kibányászni a hegyből, ami nagyjából ennyi ideig teszi lehetővé a művelést A cég a térség geológiai adottságai miatt döntött Bükkösd mellett, noha korábban más helyszíneket is megvizsgáltak. A gyár lehetőségének híre megosztotta a helyieket, illetve a térségben élőket. Többen környezet- és természetpusztítástól, épületkároktól tartanak, voltak azonban olyanok is, akik üdvözölték a cementművet a faluban – munkát és megélhetést remélve ettől. Csábítónak tűnt az évi százmillió forintos iparűzési adó lehetősége is. A lakosságot azonban nem győzte meg a hónapok óta tartó reklámhadjárat, ezért Mátis István polgármester úgy döntött, népszavazást írnak ki.
Bakos Andor jegyző tájékoztatása szerint a szavazásra jogosult 1026 főből 719-en voksoltak tegnap. Közülük hárman érvénytelenül, 423-an nemmel, míg 203-an igennel szavaztak a létesítményre. A referendum egy év múlva megismételhető.
A Fidesz ellenezte a beruházást
Illés Zoltán fideszes országgyűlési képviselő pénteki tájékoztatóján kijelentette: Gellért-hegy nagyságú terület tűnhet el ötévente a Nyugat-Mecsekből, ha a Strabag Rt. megvalósítja beruházási terveit Bükkösd határában, és arra buzdította a szavazókat, hogy nemmel voksoljanak a referendumon. Úgy érvelt, a magyar kormányzati szerveknek sem határozott állásfoglalása, sem a helyiek érdekeit is megjelenítő koncepciója nincs, ezért felül kell vizsgálni a beruházást. Hasonlóságot vélt felfedezni a román kormány verespataki és a magyar kabinet bükkösdi engedékeny hozzáállása között. A politikus szerint a cementmű szennyező hatása több tíz kilométerre is kiterjedne, de a beruházás nemcsak környezeti, turisztikai, hanem gazdasági károkkal is járna. Az osztrák–német tulajdonú cég termelése során keletkezett szén-monoxid a kiotói egyezmény alapján hazánk kvótáját terhelné, ami évi 62,5 tonnát jelentene.