Csodakút – 2.

Ludwig Emil
2004. 07. 21. 17:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azért van a cím után 2-es szám, mert az alább bemutatandó csodakútról megjelent már lapunkban egy szösszenet néhány hete ugyanezzel a címmel. Akkor még azt tűztem tollhegyre, hogy a budai Gellért szálló előtt tavaly nyáron épült reprezentatív kútból egy év múltán sem folyik víz, ami egyrészt a 140 millió forint körüli beruházási költséghez képest mégiscsak furcsa fényűzés, másrészt a magát még mindig büszkén fürdővárosnak hirdető Budapestre nézve végképp tragikomikus, hogy már a régmúltban hírnevet szerzett fővárosi fürdőket jelképező vizes műtárgyat sem képes működtetni. A kósza külföldi turisták értetlenül bámulták a száraz kutat, hiszen ha láttak is már másutt – Rómában, Bécsben, Párizsban – világhírű, bámulatos kutakat, ilyen csodát még nem pipáltak, mint a Gellért fürdő előtt lévő száraz kút.
A helyzet azóta alapvetően megváltozott! A turisták ugyan most is csodálják a kutat, de más miatt. Pár napja a kútból víz csorog. És nem a tavasszal, majd Medárd napja óta bőségesen hullott csapadék nyomán fakadt víz a csapokból, a középponti csorgófejből az eredetileg elképzelt módon megindult a rendeltetésszerű vízcsorgás. Azaz hogy… – és erről szól e második számú, kritikus jegyzet.
A kút tervezője valahogy úgy képzelte el a dolgot, hogy a jókora átmérőjű és magasságú, faragott kőből készült, áttört kupolahéj alatti, mázas Zsolnay-kút hat csapjából majd gyógyvíz folyik ki. A hat különböző irányba elágazó patakocskák lecsorognak a talaj szintjére, ahol a kőburkolatba vájt, keskeny csatornákon szaladnak tovább. A kútház körüli lépcsők közé kis bukókat tervezett, ahonnan már felgyorsulva fut tovább a víz a nyílt, enyhén lejtős kőárokban, s végül egy-egy gravitációs spirálba jutva eltűnik a lefolyónyílásban. Ember tervez, kivitelező végez. A hat – egyforma rézből készült – kifolyócsőből hatféle erejű sugárban jön ki a víz. Az egyenetlenül csordogáló árkok egyikébe-másikába még nedvesség sem jut, többekből viszont kiönt a patak, és szétfolyik a kútház körüli járdán. A spirálokban összegyűlik a szemét, ami eldugítja a lefolyókat. Ide tartozik, hogy az eredetileg elképzelt gyógyvíz helyett végül a vízművek hálózatáról oldották meg a működtetést, aminek pikantériája, hogy a lefolyók hat híres budapesti gyógyfürdőt jelképeznek, amint ott olvasható mellettük kőbe vésve a Gellért, Rudas, Rác, Lukács, Széchenyi és Erzsébet gyógyfürdők neve. Áll a japán (koreai, holland, orosz stb.) turista, és bámulja a csodakutat, az újkori magyar mérnöki és kivitelezői munka látványos kudarcát.
A műtárgy további érdekessége, hogy előzetes építési engedély nélkül készült, mint említettem, száznegyvenmillió körüli adóforintért. Elhelyezése éppen feltűnő külleme miatt nem szerencsés: túl közel került a Gellért szálló főhomlokzatához, idegenszerű stílusa zavarja a kései szecesszió és a korai art deco jegyében készült fürdőpalota igazán nagyvonalú és magyaros eleganciájú látványát. Végül pedig maga az ötlet lényege vész el Budapest rendetlensége, gazdátlansága és fejetlensége miatt: méltó mementót állítani a fürdőváros csodálatos gyógyvizeinek. Ybl Miklós Danubius-kútjára, Petz Samu, Fadrusz János és más régi építészek, szobrászművészek gyönyörű – és hosszú évtizedek óta működő – díszkútjaira gondolva ez a Gellért téri kút éppen olyan, mint a mai Budapest vezetése. Csodálatosan elfuserált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.