Egy vizsgálat, két jelentés

Manipulálták a szegedi városi kórházban történt betegcseréről szóló vizsgálati jelentést. Az a szövegrész került ki a dokumentumból, amely az intézmény főigazgatói posztjára esélyes Piros Györgyi jelenlegi megbízott orvos-igazgató felelősségét említi.

Munkatársainktól
2004. 07. 20. 20:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétféle jelentés is létezik arról a vizsgálatról, amelyet a szegedi II. kórházban történt betegcserével kapcsolatban végeztek. A szegedi jegyző, Mózes Ervin elismerte, hogy a városházára két változat érkezett a dokumentumból. Az egyikben még szerepel, hogy a végzetes lelet- és betegcsere napján, azaz július 3-án Piros Györgyi, a sürgősségi betegellátó osztály főorvosa, a városi kórház orvos-igazgatója volt ügyeletben a négy csúcsvezető közül. Neki az intézményben kellett volna lennie, de aznap nem volt ott (információink szerint külföldön tartózkodott), s nem is tájékozódott a kórházi eseményekről.
Piros Györgyi az Index internetes lap kérdésére azt mondta, hogy az ügyben Baráth Lajos, a főigazgató általános helyettese, a kórház jelenlegi tényleges vezetője nyilatkozhat, Baráth azonban – az elrendelt hírzárlatra hivatkozva – nem kommentálta a hamisított vizsgálati anyagról szóló, a Délmagyarország című napilapban megjelent hírt. Az Index információi szerint belső vizsgálat indult a rövidített jegyzőkönyv keletkezéséről.
Piros Györgyi neve egyébként felmerült Nárai György – a városi kórház Botka László szegedi polgármester által kényszerszabadságra küldött főigazgatója – lehetséges utódaként. Egyes információk szerint az a dokumentum – amiben már nem szerepel az említett szövegrész – egy munkaanyag, amely azt a szándékot jelezheti, hogy Piros Györgyit mentesíteni kívánták a felelősségre vonás alól.
A betegcsere ügyéről egyébként a helyi önkormányzat egészségügyi bizottsága is tárgyalt, s Nárai György felmentését javasolta.
*
A bizottság ezt a döntést a teljes jelentés ismeretében hozta meg, amelyben szerepelt a Piros Györgyire vonatkozó szövegrész is – tájékoztatta lapunkat Ványai Éva, a bizottság MDF-es elnöke.
Azt, hogy a szegedi leletcsere egyáltalán nyilvánosságra került, többen hatalmi harcnak tulajdonítják. Míg Botka László szocialista polgármester azzal az indokkal küldte kényszerszabadságra Nárai főigazgatót, hogy tetterős vezetőre van szükség, mások úgy látják: más van a háttérben. Szerintük Nárai szembekerülhetett bizonyos beszállítói körökkel, vagy egyszerűen másnak kellett a helye, s ezért kell távoznia. Menesztésére pedig jó ürügy lehet ez az eset. A helyi ellenzék is koncepciós ügynek tartja a főigazgató menesztésére vonatkozó próbálkozást. Nárai György két akut műtétje miatt a tragédia időpontjában szabadságon volt és kórházi kezeléseken esett át, ugyanakkor a felmentésére irányuló polgármesteri kezdeményezést koncepciózusnak tartja. Mint lapunknak elmondta, Botka László telefonon kiabált vele, és követelte, hogy azonnal mondjon le. Miután ezt megtagadta – mert nem érezte magát felelősnek a történtekért –, a polgármester közölte: számára „szomorú napok következnek”.

Három szegedi önkormányzati képviselő – két MSZP-s és az említett MDF-es Ványai Éva – havi huszonötezer forint tiszteletdíjat és költségtérítést kap a szegedi városi kórháztól. Az érintett képviselők lapunk kérdésére azt mondták: tanácsadói, illetve lobbitevékenysé-gükért kapják a juttatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.