Kétféle jelentés is létezik arról a vizsgálatról, amelyet a szegedi II. kórházban történt betegcserével kapcsolatban végeztek. A szegedi jegyző, Mózes Ervin elismerte, hogy a városházára két változat érkezett a dokumentumból. Az egyikben még szerepel, hogy a végzetes lelet- és betegcsere napján, azaz július 3-án Piros Györgyi, a sürgősségi betegellátó osztály főorvosa, a városi kórház orvos-igazgatója volt ügyeletben a négy csúcsvezető közül. Neki az intézményben kellett volna lennie, de aznap nem volt ott (információink szerint külföldön tartózkodott), s nem is tájékozódott a kórházi eseményekről.
Piros Györgyi az Index internetes lap kérdésére azt mondta, hogy az ügyben Baráth Lajos, a főigazgató általános helyettese, a kórház jelenlegi tényleges vezetője nyilatkozhat, Baráth azonban – az elrendelt hírzárlatra hivatkozva – nem kommentálta a hamisított vizsgálati anyagról szóló, a Délmagyarország című napilapban megjelent hírt. Az Index információi szerint belső vizsgálat indult a rövidített jegyzőkönyv keletkezéséről.
Piros Györgyi neve egyébként felmerült Nárai György – a városi kórház Botka László szegedi polgármester által kényszerszabadságra küldött főigazgatója – lehetséges utódaként. Egyes információk szerint az a dokumentum – amiben már nem szerepel az említett szövegrész – egy munkaanyag, amely azt a szándékot jelezheti, hogy Piros Györgyit mentesíteni kívánták a felelősségre vonás alól.
A betegcsere ügyéről egyébként a helyi önkormányzat egészségügyi bizottsága is tárgyalt, s Nárai György felmentését javasolta.
*
A bizottság ezt a döntést a teljes jelentés ismeretében hozta meg, amelyben szerepelt a Piros Györgyire vonatkozó szövegrész is – tájékoztatta lapunkat Ványai Éva, a bizottság MDF-es elnöke.
Azt, hogy a szegedi leletcsere egyáltalán nyilvánosságra került, többen hatalmi harcnak tulajdonítják. Míg Botka László szocialista polgármester azzal az indokkal küldte kényszerszabadságra Nárai főigazgatót, hogy tetterős vezetőre van szükség, mások úgy látják: más van a háttérben. Szerintük Nárai szembekerülhetett bizonyos beszállítói körökkel, vagy egyszerűen másnak kellett a helye, s ezért kell távoznia. Menesztésére pedig jó ürügy lehet ez az eset. A helyi ellenzék is koncepciós ügynek tartja a főigazgató menesztésére vonatkozó próbálkozást. Nárai György két akut műtétje miatt a tragédia időpontjában szabadságon volt és kórházi kezeléseken esett át, ugyanakkor a felmentésére irányuló polgármesteri kezdeményezést koncepciózusnak tartja. Mint lapunknak elmondta, Botka László telefonon kiabált vele, és követelte, hogy azonnal mondjon le. Miután ezt megtagadta – mert nem érezte magát felelősnek a történtekért –, a polgármester közölte: számára „szomorú napok következnek”.
Három szegedi önkormányzati képviselő – két MSZP-s és az említett MDF-es Ványai Éva – havi huszonötezer forint tiszteletdíjat és költségtérítést kap a szegedi városi kórháztól. Az érintett képviselők lapunk kérdésére azt mondták: tanácsadói, illetve lobbitevékenysé-gükért kapják a juttatást.

Menczer Tamás: Minden jel arra mutat, hogy az ukránok és a Tisza Párt között az összekötő Ruszin-Szendi Romulusz