Megvalósulása esetén Valeriu Stoica víziója jelentősen átrajzolná a romániai politikai palettát. A jelenleg ügyvédi karrierjét építő, egykori liberális vezető sürgős, ugyanakkor elkerülhetetlen feladatként vázolja fel a két ellenzéki erő egyesítését, amelyet szerinte a romániai és a nemzetközi politikai konjunktúra egyaránt megkövetel. Az 1996 és 2000 között fungáló bukaresti kormány igazságügy-minisztere szerint az elmúlt időszakban végbement romániai demokratikus átrendeződés közepette „adja magát” a szociáldemokrata irányvonalat képviselő Demokrata, valamint a Theodor Stolojan exkormányfő nevével fémjelzett Nemzeti Liberális Párt fúziója. Stoica legfőbb érve, hogy az immár két éve politikai szövetséget alkotó két párt szinte biztosan megnyerné a novemberi parlamenti és elnökválasztást, ha addig egyesíti erejét. Ennek egyik jele, hogy az ellenzéki DA Szövetség (az Igazság és Valóság szavak rövidítése magyarul igent jelent) a júniusi helyhatósági választásokon maga mögé utasította a kormányzó Szociáldemokrata Pártot (PSD), amelynek tevékenységét egyre nagyobb lakossági elégedetlenség is kíséri. A liberális politikus szerint az új, jobbközép alakulattá avanzsáló párt betöltené a tetszhalott állapotban leledző román jobboldal keltette űrt, amely a Román Demokrata Konvenció négy évvel ezelőtti bukásakor keletkezett. A román politikai élet reformja ugyanis megköveteli az ideológiai egyensúly megteremtését, amelyről ebben a pillanatban a baloldal fölénye, valamint a koherens jobboldali politika nemléte miatt nem beszélhetünk.
Valeriu Stoica szerint az ellenzék egyesítése oly módon történhetne meg, hogy a demokraták kilépnek a Szocialista, a liberálisok pedig a Liberális Internacionáléból, az újonnan születő alakulat pedig a legtekintélyesebb európai irányzat, az Európai Néppárt tagjává válna. Az ötletgazda szerint az EPP politikai, anyagi és logisztikai támogatásával a jobbközép párt hosszú távon hozzájárulna a politikai stabilitáshoz Romániában, és alapjaiban erősítené a demokráciát. „Az egyesülés technikai része egy-két évig is eltarthat, ám kinyilvánításáról egy kongresszus egyetlen óra alatt döntést hozhat” – vélekedik programjában a demokraták és liberálisok jelenlegi szövetsége fölött is bábáskodó politikus.
Stoica javaslata egyelőre csupán pártján belül lelt pozitív visszhangra. Noha a liberális alakulat felső vezetősége hivatalosan egyelőre csak magánvéleménynek tekinti az elképzelést, területi szinten többen kifejezték támogatásukat. Érthetően, mivel a liberális-demokrata helyhatósági siker többnyire a két alakulat vidéki együttműködésének, valamint egymás gyenge pontja kiegészítésének köszönhető. A fúziót Traian Basescu demokrata pártelnök utasította el kategorikusan. Bukarest főpolgármestere szerint a DA Szövetség ereje éppen abban rejlik, hogy mind a szociáldemokrácia, mind a liberalizmus híveinek köréből toborozhatja választóit. Ezzel szemben a liberális stratéga ötletét számos román politológus felkarolta, mondván: az egyesülés legkésőbb a választások után, 2005-ben amúgy is megtörténik.
Óriási bajban a baloldali pártok, mindent elkövetnek, hogy átverjék a választókat