Egységvágy a Kárpát-medence reformátusai körében

Közös zárónyilatkozatukban „a Trianon óta eltelt időszak egyik kiemelkedő egyháztörténelmi pillanataként” értékelték a Kárpát-medencei református egyházmegyék és egyházkerületek elnökségei azt, hogy találkozhattak a közelmúltban Budapesten.

Joó István
2004. 07. 14. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történelmi Magyarország öröksége, hogy az egykori vármegyék száma – 64 – megegyezik a ma létező Kárpát-medencei református egyházmegyék számával. Ezek esperesei, gondnokai és kilenc egyházkerület püspökei, főgondnokai gyűltek össze a Kárpát-medencei Magyar Református Generális Konvent megtartására abból a célból, hogy az első világháború utáni egyháztestekre szakadás rossz következményein enyhítsenek.
A csaknem másfél száz résztvevővel lezajlott esemény házigazdája, Szabó István – a Duna-melléki Egyházkerület püspöke – a Magyar Nemzetnek nyilatkozva előrebocsátotta, hogy az egyháztesteknek az utóbbi nyolc évtized alatt keletkezett egyházjogi, liturgiai különbségei tulajdonképpen jót is jelentenek. Azt tudniillik, hogy az egyháztestekben a kényszerű izoláció ellenére is „élet volt és maradt”. Ennek ellenére sok problémát okoz a magyar reformátusság egységes arculatának a felmutatásában, hogy más és más lehet például az istentiszteleti rendtartás, az egyházkormányzat, az egyházképviselet, a lelkipásztorrá minősítés az egyes kelet-közép-európai országokban. Az egyik utódállamban szinte lehetetlen egyházi iskolát alapítani és fenntartani, a másikban bátorítják ugyanezt. Van, ahol a lelkész köztisztviselői jogállású, másutt teljesen a gyülekezete tartja el… De immár lehetőség nyílt a megértést nehezítő különbségek revíziójára, csökkentésére, az átjárhatóság kialakítására – ezeken keresztül pedig a Kárpát-medencei magyar reformátusság közös képviseletének a megteremtésére, a református hitelvek erősebb megtartásán és a misszióban való együtt munkálkodásra.
Szabó püspök úgy fogalmazott: ha eddig búvópatakként jelentkezett az egység – hiszen a 2,5 millió magyar református „egymás között”, a 39 egyházmegye elkerülésétől függetlenül, egy református egyházról beszélt, és éltek a kapcsolattartás akár illegális formái is –, akkor most ideje a közösséget nyíltan felvállalni. A szabadság nem arra való, hogy – a püspök szavaival – „szétszaladjunk”, hanem arra, hogy „találkozzunk”.
Szabó István szerint erre különösen nagy szükség van most, amikor nagy, megfoghatatlan globális egységek jönnek létre, miközben a kisebb egységek és belső határok eltűnnek, vagy legalábbis elmosódnak. Minden lassanként „arcélét veszíti”, ám egyúttal rendkívül erős igény mutatkozik a „meghatározott, érvényes, hiteles és tekintélyes spiritualitás” iránt. A Duna-melléki püspök szerint a református egyház küldetéséhez az is hozzátartozik, hogy olyan szellemiséget sugározzon a magyarságnak és a világnak, ami gyógyulásukra, épülésükre szolgál. Ez az egyház-egységesülési folyamat, ha előrehaladhatna, az egész magyar nemzet összetartozás-tudatának is jót tehetne, mert az utóbbi ügy szolgálata, úgy tűnik, pusztán nyelvi-kulturális alapon, történeti utalásokkal rendkívül nehézkesen, kevés eredménnyel zajlik manapság.
Kérdésünkre, vajon elvezethet-e az egyháztestek és részeik választott vezetőinek rendszeres tanácskozása a Kárpát-medencei reformátusság teljes egységesüléséhez, Szabó püspök igennel válaszolt, bár azt is hozzátette: a történelem ismerete józanságra int. 1885-öt írtak, amikor a történelmi és térségi okokból négy magyar református egyháztest közös egyházzá alakult, és négy évtized sem kellett ahhoz, hogy egy békediktátum darabokra szakítsa.
De mi adná a belső legitimációját az egyesülésnek, és mi adná a külső feltételeit? A konvent házigazdája szerint a belső legitimáció mindig is megvolt a reformátusok egyetemességben való gondolkodása által. Szabó István kérdésünkre felelve elismerte, ha minden egyháztest az Európai Unió területéhez tartozna, elvileg nem lenne gátja a külső feltételek megteremtésének. Májustól két egyháztest (a magyarországi és a felvidéki) között már ellégiesedtek az országhatárok, az EU tovább bővülhet, de mégsem szabad csak erre építeni; a nemzetközi politika eseményeitől függetlenül is fáradozni kell a különbségek csökkentésén és a Kárpát-medencei református együtt munkálkodáson – nyilatkozta Szabó István püspök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.