Éles bírálat az amerikai AIDS-politikának

Konkrét állásfoglalások és akciótervek helyett egyelőre viták és tüntetések uralják a bangkoki nemzetközi AIDS-konferencia napirendjét. A ma záruló tanácskozás résztvevői, noha láthatóan tisztában vannak a probléma jelentőségével, a jelek szerint képtelenek az összefogásra.

Ruff Orsolya
2004. 07. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte negyvenmillióan vannak az ENSZ legóvatosabb becslései szerint is, akik megfertőződtek a HIV-vírussal, s számuk csak tavaly 4,8 millióval nőtt. A járvány megfékezésére szolgáló pénzalapok nem nőnek elég gyorsan, a megelőzésre és a betegek ellátására a fejlődő és közepes jövedelmű országokban 2005 végéig 12 milliárd dollárra lesz szükség (a korábbi tízmilliárd helyett) – olvasható az UNAIDS jelentésében, amelyet a bangkoki konferencián mutattak be. A dokumentum szerint 5-6 millió embernek volna szüksége HIV-vírus elleni kezelésre a gyenge és közepes jövedelmű országokban, de csak hét százalékuk (ez mintegy 400 ezer embert jelent) számára volt ez elérhető tavaly év végén. Arról nem is beszélve, hogy a megelőzési programokra szorulóknak kevesebb mint egyötödét érik el az efféle programok. A jelentés szerint a leginkább fertőzött térségnek Fekete-Afrika tekinthető: itt található ugyanis a HIV-fertőzöttek csaknem kétharmada. 2003-ban becslések szerint a térségben hárommillió személy fertőződött meg, és 2,2 millió halt meg a betegségben. Villámgyorsan terjed a járvány Ázsiában is, hiszen csak tavaly több mint egymillió ember fertőződött meg a halálos vírussal. Kínában – ahol a hivatalos adatok szerint 840 ezren betegedtek meg, a valóságban azonban több millióra tehető a fertőzöttek száma – Ven Csia-pao miniszterelnök szokatlanul őszinte nyilatkozatot tett a minap, mondván, a kormánynak „minden szinten nagy figyelmet kell fordítania az AIDS megakadályozására és ellenőrzésére, de ez az egész társadalom feladata is”. A kínai kormány – amely annak idején a SARS-járvány kirobbanásakor még elmulasztotta időben tájékoztatni a lakosságot a valós helyzetről – egyúttal ígéretet tett arra is, hogy a jövőben többet költenek az AIDS-szel kapcsolatos kutatásokra. Meglehetősen magas a fertőzöttek aránya Indiában is, ahol becslések szerint minden hetedik vírushordozó él. Az ázsiai országban a közeljövőben nagyszabású felvilágosító kampány kezdődik majd, amelynek egyik legismertebb „aktivistája” Richard Gere amerikai filmsztár. A közismerten buddhista színész a thaiföldi tanácskozáson úgy fogalmazott, hogy „egy gonosz terrorista vár ránk – nem Oszama bin Laden ő, hanem az AIDS”.
A mostani bangkoki konferencia egyik fő célkitűzése volt, hogy az AIDS-helyzet áttekintése mellett megpróbáljon valamiféle gyógyírt találni – még ha elméletben is – annak kezelésére. Konkrét akciótervek helyett azonban egyelőre vitába fulladni látszik a thaiföldi tanácskozás. Az egyik legtöbb bírálatot az Egyesült Államok politikája váltotta ki. Jacques Chirac francia elnök például már-már „zsarolással” vádolta az amerikaiakat, amiért megpróbálják elejét venni, hogy a fejlődő országok az AIDS elleni olcsó, utángyártott gyógyszereket állítsanak elő. (Washington ennek fejében szabadkereskedelmi megállapodásokat ajánlott fel ezeknek az államoknak.) A konferencia színhelyén tegnap félszázan tüntettek az Egyesült Államok AIDS-politikája ellen. A demonstrálók „Bush hazudik, milliók halnak meg” felkiáltással megzavarták az amerikai AIDS-ügyi koordinátort, aki így csak némi késéssel tudta megtartani beszédét. Randall Tobias visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint az Egyesült Államok külön kampányt folytatna a kór elleni küzdelemben, és közölte, hogy országa közel kétszer annyi pénzt költ az AIDS elleni harcra, mint a világ többi állama együttvéve. (Nem ez volt egyébként az első tüntetés a bangkoki konferencián. Néhány nappal korábban demonstrálók egy csoportja jelképesen vád alá helyezte a hét legfejlettebb ipari ország vezetőit, mivel szerintük túl kevés pénzt áldoznak a betegség elleni harcra.) Mindezeken túl meglehetősen sok bírálatot váltott ki az az amerikai kezdeményezés is, amely az önmegtartóztatásban látja a kór elleni leghatékonyabb védelmet. Az AIDS-aktivisták jelentős része ugyanakkor az óvszert tartja a megelőzés legjobb eszközének.
Szakértők szerint a kór már nemcsak emberi szempontból jelent tragédiát, de beláthatatlan következményekkel járhat a gazdasági és szociális fejlődésre is. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet jelentése szerint az év végéig 28 millióra, tíz év múlva pedig akár 74 millióra is nőhet azoknak a munkavállalóknak a száma, akik a halálos vírussal fertőződnek meg. Az ENSZ szakosított szerve külön kiemelte Zimbabwét: a betegséggel leginkább sújtott afrikai országot például az a veszély fenyegeti, hogy 2015-re elveszítheti munkaképes korú lakosságának akár negyven százalékát is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.