Érdektelenség a BÉT-en

Dénes Zoltán
2004. 07. 20. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken két hónapos mélységbe zuhant a Nasdaq indexe, elsősorban a technológiai papírok mélyrepülése miatt, de az olaj árának hathetes csúcsra jutása is szerepet játszott a befektetők elkedvetlenítésében. Ezenkívül a várt vállalati negyedéves jelentések, illetve az amerikai jegybank elnökének soron következő féléves beszámolója kivárásra késztették az európai piacokat is.
A DAX 30 indexe a veszteséges oldalon tartózkodott, bár a Financial Times Deutschland igen pozitív hírrel lepte meg a piacot. Eszerint a német kormány gazdasági tanácsadó testülete az idei évi gazdaságnövekedési várakozásait s az eddigi 1,6 százalékos előrejelzését 1,8 százalékra változtatta. A párizsi CAC 40 és a londoni FTSE 100 sem tudta tartani magát, s bár napközben rövid ideig átlépte a nyereséges oldalt, végül az indexek jellemzően a negatív tartományban mozogtak.
Az európai piacokra nem hatott, hogy pénteki szereplése után tegnap korrekcióval nyitott a Wall Street. A kereskedés első fél órája után a Nasdaq-mutató 9,34 pontos, a DJIA pedig 3,17 pontos nyereséget jelzett. A BÉT zárásakor a londoni FTSE 0,2, a párizsi CAC 40 0,3, míg a német DAX 30 0,6 százalékos mínuszban tartózkodott.
A kereskedés feléig úgy nézett ki, hogy a BUX index nem követi nyugat-európai társait, s tartani fogja magát, viszont a második félidőben – bár minimálisan – már végig a negatív oldalon időzött. A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe 2,7 milliárdos forgalom mellett 52,84 ponttal, vagyis 0,46 százalékkal esett vissza, és 11 482,27 ponton állt meg. A blue chipek közül egyik sem érte el az egymilliárdos forgalmat. A Richter és a Matáv 0,7 százalékkal erősödött, míg a Mol és az OTP gyengülést mutatott. A Mol Rt. elnök-vezérigazgatójának, Hernádi Zsoltnak a Hír TV-nek adott nyilatkozatából kiderül, hogy a társaság gázüzletágának csak 75 százalékát kívánja értékesíti. Ez a hír nem hatott túl jól a részvénytulajdonosokra, s így az eladási oldal a társaság papírjait illetően tegnap erősebbnek mutatkozott. A kereskedést a Mol 8195 forinton fejezte be, ami 0,67 százalékkal gyengébb a pénteki zárójánál. A Richternek kissé sikerült korrigálni, s 0,67 százalékos erősödést könyvelhetett el.
A pénteki zárószint közelében kereskedtek a bankközi devizapiacon, s a tegnapi nap folyamán az eurót 249,30/50 forinton jegyezték, 40 fillérrel gyengébben a 249,70/90 forintos pénteki kurzushoz képest. A kereskedők délelőtt alacsony forgalomról számoltak be, mivel a piacon a monetáris tanács délutáni kamatdöntését várták. A piac is arra számított, hogy a jegybanki kamat nem változik, így a változatlan kamatszintről hozott döntés nem kavarta fel a kedélyeket. A dollárral délután 200,70/90 forinton kereskedtek, szemben a pénteki 201,10/30 forintos kurzussal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.