Fasizmust kiáltanak

Székely Gergely
2004. 07. 22. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig az ukrán központi választási bizottság kilenc elnökjelölt indulásához járult hozzá, ám elemzők szerint a jelöltek száma megközelítheti a húszat is. Az ország legfőbb méltóságának bársonyszékéért ringbe szállók számának gyarapodásával arányosan éleződik a jelöltek közötti csatározás. A lakosságnak mindössze öt százaléka gondolja azt, hogy a választási küzdelem tiszta lesz. A Razumkov Intézet most közzétett felmérése szerint a megkérdezettek 46 százaléka biztosra veszi, hogy a kampány általános jellemzőjévé válik a szennyes technológiák alkalmazása.
A lakosság vélekedését igazolják a választási kampány első néhány napjának eseményei is, amelyek egyértelművé teszik: a hatalom minden lehetőséget és eszközt megragad azért, hogy megpróbálja lejáratni az ország harmadik éve legnépszerűbb, a végső győzelemre is az egyik legesélyesebbnek tartott jobboldali politikusát, Viktor Juscsenkót. Csak fokozza elszántságát, hogy az első csatát elvesztette, hiszen nem tudta megakadályozni a jobboldal két legjelesebb reprezentánsa, a Mi Ukrajnánk tömörülés és a Julia Timosenko Tömb választási koalíciójának a létrejöttét.
Az alkalmazott módszerek is jól ismertek, hiszen azokat a hatalom öt évvel ezelőtt, az akkor alig tízszázalékos népszerűségű Leonyid Kucsma újraválasztásánál már sikeresen alkalmazta. Az eszközök és a kellékek tehát a régiek, viszont a jelszavak kicserélődtek: a „kommunizmus veszélyét” a „fasizmus fenyegetettsége” váltotta fel, jelezve, hogy a hatalom ma a jobboldal jelöltjét tartja legnagyobb ellenfelének. Nem alaptalanul, hiszen a két éve tartott parlamenti választások is egyértelművé tették, hogy a jobboldal egyre látványosabb térnyerésével szemben szinte arányosan csökken a baloldal, és elsősorban a kommunisták szavazóbázisa, következésképpen visszatérésüktől ma már aligha kell tartani. Annál inkább is, mivel a baloldali erők között sincs meg az egyetértés. Az ellenük való fenekedés tehát nem csupán fölösleges erőfeszítés lenne a hatalom részéről, hanem helyrehozhatatlan hiba is, hiszen ezzel legfontosabb szövetségese ellen fordulna. Történetesen éppen a kommunisták és a szocialisták azok, akiknek a támogatására a hatalom a saját pozícióinak átmentését szolgáló alkotmánymódosítási törvénytervezet szeptember végén vagy október elején esedékes parlamenti szavazása során mindenképpen számíthat.
A politikai klánok és oligarchák uralkodásának felszámolására készülő Viktor Juscsenko viszont veszélyes ellenfél. Korántsem véletlen tehát, hogy a jobboldali pártokat egyesítő Mi Ukrajnánk tömörülés kompromittálása, a fasizmus eszméivel rokonítása már hónapokkal ezelőtt megkezdődött, így aztán már nem szerzett meglepetést, hogy a kampány beindulásával a lejárató akciók a nagy nyilvánosság elé kerültek. Az Ukrán Nacionalisták Egyesülete (UNA) előbb a nyugat-ukrajnai nagyvárosban, Lembergben, majd néhány nap múlva Kijevben tartott nagyszabású felvonulást. A főváros központjában például négyszáz deli legény masírozott fülsiketítő dobpergés ütemére a fasizmus szimbólumaival díszített zászlók alatt, fekete egyenruhájukon a hitleri SS-egységek által viselt jelképekkel, valóban félelmet és rettegést keltve az emberekben, hogy aztán az akció lefújása után a diákok köréből verbuvált „fasiszták”, megszabadulva egyenruhájuktól, sorbaálljanak a részvételért járó nyolc dollárért. Ez utóbbi jelenet bemutatását azonban már nem tartották fontosnak a Kucsma elnök és elvbarátai kezében lévő központi tévécsatornák, amelyek feltűnően nagy teret szenteltek magának az akciónak. Azt viszont igen, hogy az ukrán igazságügyi tárca által hivatalosan bejegyzett UNA vezetője, Eduard Kovalenko az egész ország tudtára adja: szervezetük Viktor Juscsenko elnökké választását támogatja. Történik mindez annak ellenére, hogy mindenki előtt köztudomású, Viktor Juscsenkónak, akinek édesapja szintén megjárta a fasiszta haláltáborok poklát, semmi köze nincs a fasizmushoz, a nacionalizmushoz, az antiszemitizmushoz, ám a jelenlegi politikai rezsimnek most minden lehetőség nagyon jól jön legnagyobb ellenfele kompromittálásához, szögezi le az orosz hírportál.
Egyébként a választás eseményeinek várható alakulása szempontjából több mint jelzésértékű az elnöki adminisztráció vezetőjének, az Ukrajnai Egyesített Szociáldemokrata Párt elnökének, Viktor Medvedcsuknak a párt napokban megtartott kongresszusán tett kijelentése, amely szerint pozitívan ítélte meg a munkácsi polgármester-választás tapasztalatait, így azt az ország más régióira is ki kell terjeszteni. Tette ezt annak ellenére, hogy Washingtontól Brüsszelig több ország kormánya és számos nemzetközi szervezet is határozottan elítélte a Munkácson történteket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.