A harmadik számottevő vajdasági magyar párt, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége is meghívást kapott tegnapra, de Páll Sándor ezekben a napokban éppen Rijekában tartózkodik, s a megbeszéléseket ezért péntekre halasztották. Ma a négy püspököt – a bácskai és a bánáti megyés püspököt, valamint a reformátust és az evangélikust – fogadja a kormányfő.
Valamennyi tanácskozás témája az utóbbi időkben aggasztóan elszaporodott magyarellenes incidensek. Hogy a találkozókra miért most került sor, az jórészt a fokozódó nemzetközi nyomásnak tudható be, elsősorban Tom Lantos amerikai kongresszusi képviselő Kostunicához intézett figyelmeztetésének, de a brüsszeli aggodalmaknak is. Pedig a vajdasági magyar médiumok hónapok óta az etnikai incidensektől voltak hangosak, újabban pedig a nemzetközi médiumok s a szerb lapok is felfigyeltek rá, igaz, utóbbiak nem ritkán más előjellel.
*
Kostunica aggodalmát fejezte ki a magyarellenes támadások miatt tárgyalópartnereinek, élesen elítélte a nacionalista kilengéseket, és kinyilvánította a kormány készségét, hogy megállítsák az atrocitásokat. A miniszterelnök szerint a kabinetnek az a célja, hogy a Vajdaság példamutató legyen a nemzetek közötti harmonikus együttélés megteremtésében.
A megbeszéléseken jelen volt Dragan Jocsics belügyminiszter is, akinek a szavaiból az is kiderült, hogy a rendőrség jóval többet tud az incidensekről, mint amennyi a magyar szervezetek és intézmények által összeállított dokumentumban szerepel. A miniszter szerint félszáz etnikai indíttatású incidenst tartanak nyilván. A belügyminiszter azt is elárulta, hogy sokkal több tettest fogtak el, mint arról a nyilvánosság tud, de nem szándékoztak publikussá tenni. Most ezt hibának tartja, s úgy döntöttek, hogy hozzáférhetővé teszik ezeket az adatokat a vajdasági magyarság számára. A VMSZ küldöttsége és Kostunica megállapodtak két bizottság felállításáról, amelyek a megelőzéssel és a már megtörténtek kivizsgálásával foglalkozna.
vizsgálódó törvényhozók. Az Amerikai Magyarok Kongresszusi Kapcsolatainak Központja (CHACR) kezdeményezésére amerikai törvényhozók tartottak tegnap meghallgatást a vajdasági magyarokat érő atrocitások ügyében. A vizsgálatban részt vett Ivan Vujacic, Szerbia és Montenegró washingtoni nagykövete, az amerikai külügyminisztérium egyik hivatalnoka, valamint az Amnesty International egy képviselője is. Még a héten az Európai Néppárt képviseletében is vizsgálócsoport tanulmányozza a vajdasági eseményeket, a testület tagjai lesznek Schöpflin György, Gál Kinga és Becsey Zsolt európai parlamenti képviselők is. (MN)