Gyurcsány híreszteli a menesztését?

Maga Gyurcsány Ferenc lehet a sportminiszter visszahívásáról szóló hírek terjesztője – tudtuk meg. Forrásaink szerint a tárcavezető erősíteni kívánja a kormányfővel szembeni pozícióját, egyben előkészítené a terepet az MSZP egyik elnökségi székének megszerzéséhez.

Munkatársunktól
2004. 07. 20. 20:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter leváltását tervezi az augusztusi kormányátalakításkor Medgyessy Péter – adta hírül tegnap a Népszabadság. Medgyessy közleményben reagált, eszerint szabadsága alatt gondolja át „a kormányzás tartalmi kérdéseit és a következő két év ezzel kapcsolatos teendőit, hasznosítva a júliusi rendkívüli kormányülés értékelését, az MSZP választmányi ülésén elhangzottakat és az MSZP elnökségével folytatott konzultációkat”. „Személyi kombinációkkal nem foglalkozom. Korábbi nyilatkozatomnak megfelelően, augusztus végén, az MSZP és az SZDSZ vezetésével folytatott megbeszélések után alakítom ki a kormányzati struktúrával kapcsolatos elgondolásaimat” – írta a kormányfő.
Gyurcsány Ferenc kabinetfőnökén, Keszthelyi Andráson keresztül közölte: nem kívánja kommentálni a hírt. Ugyanezt mondta Mesterházy Attila, a tárca politikai államtitkára, aki a Népszabadság szerint a poszt várományosa.
*
Mesterházy Attila hozzátette: ő is csak a lapban olvasta az esetleges kinevezéséről szóló hírt. – Én a tárca politikai államtitkára vagyok, és ebben a minőségemben végzem a munkámat – fejtette ki.
Lapunk kérdésére nevük elhallgatását kérő vezető szocialista politikusok azt valószínűsítették: Gyurcsány saját maga terjeszti a menesztéséről szóló híreket. Úgy vélik, vagy meg akarja erősíteni magát Medgyessy Péter miniszterelnökkel szemben, vagy éppen ellenkezőleg, menekülni szeretne az egyre népszerűtlenebb kabinetből. Ősszel így arra való hivatkozással jelentheti be lemondását, hogy „megromlott a viszony közte és a kormányfő között, és ebben a helyzetben jobb, ha ő lép előbb”. Az őszi tisztújító kongresszust megelőzően ugyanis ezzel szeretné növelni – egyébként nem túl magas – párton belüli népszerűségét. Ha pedig jelenlegi szövetségesét, Hiller István kultuszminisztert pártelnökké választják októberben, akkor esetleg elnökhelyettes vagy alelnök lehet, és innen pályázhatja meg a miniszterelnök-jelölti posztot 2006-ra.
Gyurcsány Medgyessy Péter közeli bizalmasaként kezdte politikai karrierjét, annak idején Kubában is együtt szilvesztereztek. A sportminiszter tagja volt Medgyessy kampánycsapatának, bár a KISZ-vezérből milliárdos vállalkozóvá lett üzletember saját állítása szerint csak egy vacsora költségeinek vállalásával támogatta anyagilag az MSZP kampányát 2002-ben. A kormányváltás után Medgyessy stratégiai főtanácsadója lett, majd a kabinet tavaly májusi átalakításakor kapta meg miniszteri megbízatását. Vagyonszerzésének furcsaságai nagy nyilvánosságot kaptak, a balatonőszödi kormányüdülő egy részének megszerzését elmarasztaló, sőt az ügylet semmisségét megállapító Kehi-jelentést a kabinet tavaly őszszel megváltoztatta azzal, hogy minden jogszerű volt. Az idén tavasszal pedig nyilvánosságra került a brókerbotrány egyik fő gyanúsítottjának, Kulcsár Attilának az egyik beszélgetése is, amelyben egy titokzatos „Gyurcsányit” emleget.
Forrásaink szerint tény, hogy Gyurcsány és Medgyessy kapcsolata egy éve megromlott. Körülbelül ennyi ideje emlegetik róla: miniszterelnök szeretne lenni. Ugyanakkor Medgyessy Péter is jelezte már azt: esze ágában sincs visszavonulni, vállalná a kormányfőjelöltséget 2006-ra is. Információink szerint Gyurcsány a kormányüléseken is állandóan „okoskodik” mostanság, olyan kérdésekbe szólva bele, amelyek nem kapcsolódnak tárcájához. Az EP-választás előtt Medgyessy igen komolyan felelősségre vonta azért, mert az egyik hét végi pártfórumon konzervatív társadalompolitikával vádolta meg a kabinetet. A milliárdos ebben a ciklusban szerzett pozíciókat az MSZP-ben, tavaly tavasszal a választmány tagja lett, az idén pedig Győr-Moson-Sopron megyei elnök.
Az augusztusban várható kormányátalakítás során nem csak Gyurcsány Ferenc sorsa bizonytalan. Mint arról korábban beszámoltunk, kérdések merültek fel Németh Imre agrár-, Lamperth Mónika belügy-, Kökény Mihály egészségügyi, Juhász Ferenc honvédelmi és Burány Sándor munkaügyi miniszter tevékenységével kapcsolatban is. Nem tudni, hogy az SZDSZ várható ellenkezése ellenére elveszik-e Csillag István gazdasági és közlekedési tárcavezetőtől az autópálya-építések ügyét, és átcsoportosítják-e egy új fejlesztési minisztériumhoz. Ennek vezetőjeként egyébként Gyurcsányt emlegették korábban, ám Medgyessy legutóbb – megváltoztatva véleményét – Baráth Etelét, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal vezetőjét nevezte meg lehetséges jelöltjeként. Ugyanakkor Medgyessy fiának Baráth fiával közös cége van, amely többször 100 millió forintos megbízást kapott magyar vállalatoktól. Baráth Etele hivatalában dolgozik Gyurcsány felesége, Dobrev Klára is.

Szijjártó szerint érthető az elégedetlenség. Megértem, hogy miniszterként elégedetlen Gyurcsány Ferenccel Medgyessy Péter miniszterelnök – mondta lapunk kérdésére Szijjártó Péter (Fidesz). Annak, hogy egyáltalán kinevezték, három szféra itta meg a levét szerinte: a gyermek-, az ifjúsági és a sportterület. A sporttörvény áterőltetése ártott a sportnak, a Nemzeti Ifjúsági Képviselet tető alá hozásával „téeszesítette” az ifjúsági szervezeteket és a Sport XXI. programban nincs pénz, csak szép szavak – fejtette ki. – Mint azt többször hangoztattam, Gyurcsány miniszterként nyújtott teljesítménye gyenge, gyakorlatilag nulla – mondta a képviselő. – Jól látszik, hogy a posztot személyes karrierje építésére használta fel, hét végi MSZP-rendezvényeken elmélkedett a szociáldemokrácia jövőjéről, illetve röpiratokat fogalmazott. Azt is megérteném, ha a szocialisták Gyurcsány Ferenc Győr-Moson-Sopron megyei pártelnöki tevékenységével is elégedetlenek lennének, hiszen gyalázatos teljesítményt nyújtott itt az MSZP az európai parlamenti választáson – mondta Szijjártó Péter.



Török Gábor politológus: Nagy meglepetéssel és még nagyobb kétkedéssel fogadtam a Gyurcsány Ferenc leváltásáról szóló hírt. Úgy vélem, kevés a valószínűsége annak, hogy a sportminiszter távozni kényszerül a kabinetből. Abban lehet igazság, hogy a Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc közötti közeli barátság már megtört, és a kormányfő ma főként az MSZP-n belüli riválisaként tekint egykori tanácsadójára. Ennek ellenére nem hiszem, hogy ilyen konfrontatív lépésre szánta volna el magát a miniszterelnök. Ez nem illene a róla alkotott képbe, ráadásul fordítva sülne el a dolog: leváltása esetén Gyurcsánynak valóban nem maradna más lehetősége, mint a minden eddiginél határozottabb fellépés politikai ambícióinak valóra váltása érdekében. Olyan MSZP-n belüli körök kelthetik az effajta híreket, amelyeknek az áll érdekükben, hogy a „minél nagyobb káosz” képe alakuljon ki a pártról az elnökválasztásig.

Kumin Ferenc politológus: Az MSZP közelgő tisztújításával összefüggő, a színfalak mögött folyó egyezkedésben látom a Gyurcsány Ferenc menesztéséről szóló, számomra egyébként igen meglepő hír egyik okát. Tény, hogy az EP-választás eredménye miatt mind erőteljesebb az a vélekedés a pártban és az elemzők körében, hogy nem feltétlenül Medgyessy Pétert kellene jelölni a kormányfői posztra 2006-ban a szocialistáknak. Sőt a hírek szerint az is felvetődött, hogy konstruktív bizalmatlansági indítvány útján még e ciklusban csere történjen a kabinet élén. Mindkét felvetés kapcsán Gyurcsány Ferenc bizonyult Medgyessy legfőbb lehetséges riválisának. Ennek ismeretében végül is elképzelhető, hogy a miniszterelnök eleget tesz egyes szocialista körök feltételének, meneszti korábbi legfőbb bizalmasát, azt remélve, hogy cserébe növelni tudja a párton belüli támogatói bázisát. (T. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.