Irak nem rejtegetett tiltott fegyvereket

Iraknak a háború előtt nem volt jelentős mennyiségű, sőt talán egyetlen vegyi vagy biológiai fegyvere sem bevethető állapotban – állapította meg az a bizottság, amelynek feladata a vélt fegyverekkel kapcsolatos brit hírszerzési tevékenység vizsgálata volt.

Jotischky László
2004. 07. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lord Butler, a brit kabinetiroda egykori vezetője irányította vizsgálat tárgya az volt, hogy milyen értékűek voltak a brit titkosszolgálat által szerzett értesülések, milyen értékű volt ezek szakmai értékelése, és milyen módon használta fel ezeket az értesüléseket a brit kormány.
A jelentés lényegében kimondja, hogy számos okból gyérek és sok esetben megbízhatatlanok voltak a hírszerzők értesülései, és hogy a híres „dörzsölt dosszié”, amelyet Tony Blair brit kormányfő a hadjárat indokolásául az alsóház elé terjesztett, nem mutatott rá az értesülések ingatagságára, holott a titkosszolgálat figyelmeztette a kormányt erre a fogyatékosságra. Lord Butler szavaiból az is elég világos, hogy közrejátszott a parlament – és az ország – „félrevezetésében” két fontos tényező: összeütközésbe került a kormány óhaja, hogy a dosszié a lehető legerőteljesebben hangsúlyozhassa Irak tömegpusztító fegyvereinek veszélyét, és a titkosszolgálat igyekezete, hogy feladatának megfelelve a lehető legtárgyilagosabban tárja a kormány elé a tényeket vagy – jóhiszeműen – vélt tényeket. Ugyanakkor kiviláglott szavaiból, hogy a kabinet tagjainak nem volt elég ideje kellőképpen informálódni a hírszerzők munkájáról az arra alapozott döntés megvitatása előtt. Ezt röviden – és a rövidséggel járó túlzással – úgy lehet megfogalmazni, hogy a döntés alapjában egyedül Tony Blair döntése volt.
Így tehát kétségtelen, hogy Lord Butler jelentése nem kelt nagyobb bizalmat Tony Blair iránt. A miniszterelnök tekintélye nagyon megtépázódott az elmúlt hetekben-hónapokban, és sosem lehet tudni, hol az a kritikus pont, amikor egy kormányt már csak az tart hatalmon, hogy a közvélemény még nem barátkozott meg más alternatívával.



Atomtámadás fenyeget? Az al-Kaida terrorszervezet birtokában van atomfegyver, valószínűleg az Egyesült Államok területén is, és feltehetőleg a közeljövőben be is veti – állítja új könyvében Paul L. Williams amerikai oknyomozó újságíró, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) volt tanácsadója. Williams szerint az Oszama bin Laden vezette terrorszervezet látványos atomtámadást tervez az Egyesült Államok ellen, emberei hat-hét, bőröndbe rejtett atombombát akarnak felrobbantani egy időben különböző városokban. A könyv címe: Oszama boszszúja: újabb szeptember 11-e. „A lehető legnagyobb pusztítást akarják véghezvinni, (…) ami szerintem mostantól kezdve 2005-ig bármikor bekövetkezhet” – nyilatkozta az író. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.