Irány Mallorca!

S z a b a d E u r ó p a

Csontos János
2004. 07. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az az igazság, hogy a Medgyessy házaspár mallorcai rekreációját bírálók (tartozzanak a kormányállító párthoz vagy sem) elvetették a sulykot: a kemény munkában megfáradt, potom havi 1,2 millióért robotoló miniszterelnök ugyanis annyi tévelygés után ezúttal végre az Európai Unión belül tölti a szabadságát – azaz májustól Mallorca lényegében belföldi üdülésnek számít. Így volna ez akkor is, ha a spanyolok annak idején eladták volna a szigetet a vastag bukszájú németeknek, akik a germán ingatlantulajdonosok túlnyomó voltára hivatkozva némi készpénzért cserébe akár új szövetségi államukként is el tudták volna képzelni a mediterrán paradicsomot. Madrid azonban megmakacsolta magát: a spanyol föld egyetlen négyzetcentimétere sem eladó – kivéve persze a magánpiaci forgalmat.
Egyébiránt pedig lelke rajta a kormányfőnek, ha akként érzi, hogy épp úgy megérdemelte e tengermelléki feltöltődést, mint Andie McDowell a L’Oréal sampont. Nyilván maga is úgy gondolta, hogy az európai parlamenti kampányt Kovács László meg a szocialista párt veszítette el, a kormány viszont a helyén van, s szép reményekkel menetel a 2006-os megmérettetés felé. Tegyük a szívünkre a kezünket: változtatna bármit is az ország sorsán, ha Medgyessy Péter és Katalin asszony píármeggondolásból mégis a Tisza-tavat választja, gyrost ebédel pitában az abádszalóki strandon és hosszúlépést iszik hozzá, hogy a választópolgárok maguk közül valónak érezzék őket? E tekintetben messzemenően igazat kell adnom Gesztesi Károly színművésznek, aki a Blikknek nyilatkozva a következőket osztotta meg az olvasóval: „Valószínűleg a miniszterelnökünk, Medgyessy Péter sem úgy megy el nyaralni, hogy amint megérkezik a tengerpartra, megáll, révülten a távolba néz, és azon sóhajtozik, hogy haj, mi lehet otthon a hazával.” (Az interjú áprilisi, s a művész úr realista világlátását dicséri, hogy még csak föl sem merült benne egy Tisza-tavi távolba révülés: a mi miniszterelnökünk csak a tengerparton sóhajtozhat, és punktum.)
Nos, a gyrost meg a pitát a hosszúlépéssel magam is épp olyan populista képmutatásnak tartanám, mint Kovács Lászlónak a marxista ikonosztáz alatt elfogyasztott két pár virslijét mustárral és barna kenyérrel, enyhítendő a söjtöri kormánydőzsölés negatív kommunikációs hatásait. De ez a tengerparti aggodalom (rögtön a miniszterelnöki megérkezés után) valahogy nem hagy nyugodni. Tényleg elképzelhető, hogy a felhőtlen nyaralás folyamán még futólag se merüljön fel benne, mi lehet otthon a hazával?
A probléma azért komolyabb, mint így, a nyár kellős közepén első pillantásra gondolhatnánk. Azt veti föl, hogy vajon egy választott vezető, aki – ne féljünk a szótól – a haza szolgálatára esküdött föl, vajon hivatali ideje alatt lélekben szabadságra mehet-e egyáltalán? Az individualista válasz erre persze az, hogy kapcsolódjon ki, töltődjön fel, hogy aztán hazatérte után újult erővel vesse bele magát a gondjaira bízott ország felvirágoztatásába. Külön kiemelendő a kormányfőnek mint individuumnak a civil élethez való joga. Csakhogy valóban helytálló ez a válasz? Kikapcsolódhat a haza szolgálatából akár egy percre is az aktuális miniszterelnök? Láttunk példát ennek az ellenkezőjére is – most hadd említsem csak a kemoterápiás kezelés alatt, kórházi pizsamában is dolgozó Antall Józsefet, akinek mellékesen halálos kórlapját a liberális sajtó önfeledten tárgyalta. Mennyivel könnyebb a mallorcai plázson a távolba révedni! Menynyivel békésebb úgy elmenni, hogy még vissza is térhet az ember! De érdemeink ellenére követhetjük-e mindnyájan az érdemdús politikus példáját?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.