Visszafordították a Columbia-hegyeken felfelé kaptató Spirit marsjárót, mert a jobb első kereke olajozásra szorul – adta hírül a BBC. A pasadenai irányítóközpont mérnökei már jóval korábban észrevették, hogy a kerék kenőanyaga ragacsossá vált, de úgy döntöttek, ráérnek a gonddal akkor foglalkozni, ha a robot meredek, homokos talajra ér, ahol esetleg elakadhat. Most tehát félreterelték a Spiritet egy szervizállomásnak kinevezett sík területre, ahol melegítéssel próbálják elérni, hogy újra folyékony legyen a kenőanyag. Ezután megforgatják a kereket, hogy egyenletesen borítsa be az olaj, s azt remélik, a kissé már megfáradt robot új erőre kap.
A kényszerpihenő előtt a Spirit – felfedezőútján először – három-négy milliárd évesre becsült, réteges kőzetekre lelt, ám még hátravan annak megállapítása, a vulkáni tevékenység, a szél vagy a víz formálta ezeket a sziklákat. Az utóbbi lehetőség látszik a legvalószínűbbnek, mert ezen a területen a robot már – a víz egykori jelenlétére utaló – hematit nyomára is rábukkant.
A Spirit ikertestvére, a Mars másik oldalán dolgozó Opportunity egyre mélyebbre hatol a meredek falú Endurance-kráterben, amelyből meglehet, többé nem tud kikapaszkodni. A tudósok mégis vállalták a kockázatot, remélve, hogy a vörös bolygó geológiai történetének sok, még homályos részletét megvilágíthatják az itt végzett kutatások. Egyelőre azonban mind több a rejtély. A víz nyomai után kutató Opportunity minél mélyebbre ereszkedik, annál több klórt mutat ki. Legutolsó mérései háromszor nagyobb klórkoncentrációt rögzítettek, mint amekkorát még a kráter szélén talált. A kutatók még nem tudják, mire következtessenek ebből. Az Opportunity felvételeket küldött egy különös szikláról is, amelynek repedéseiben fogakra emlékeztető kitüremkedések látszanak. A geológusok szerint ez a víz egykori munkájának nyoma lehet.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították