Karszalag a végzetes betegcserék ellen

Hamarosan karszalag segítheti a betegek azonosítását a fővárosi önkormányzat tizenhét kórházában. Ezzel próbálják elkerülni, hogy a szegedi esethez hasonlóan összecseréljenek két beteget. Az egészségügyi minisztérium minden kórház számára javasolja hasonló betegazonosító bevezetését.

Hírösszefoglaló
2004. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tévedések megelőzésére betegazonosító karszalag bevezetését tervezi a fővárosi önkormányzat tizenhét kórházában – mondta Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes, aki az adatvédelmi biztost is megkereste az ügyben. Augusztusra elkészülhet az előterjesztés és a határozati javaslat, amelyben elrendelhető mind a tizenhét, fővárosi tulajdonban lévő kórházban a csuklóazonosító használata. Ebben az évben önkormányzati forrásból oldanák meg a karszalagok beszerzését – tette hozzá.
A Zala megyei kórházban például már évek óta használnak ilyen csuklópántot. Először csak kísérleti jelleggel alkalmazták ezt a sebészeten, ma azonban már az egész intézményben használják – mondta Bognárné Laposa Ilona ápolási igazgatóhelyettes. Azonnal vízhatlan karszalaggal látnak el minden intézménybe felvett beteget, amelyen szerepel a neve, a kórházi azonosító száma, illetve az, hogy melyik osztályon ápolják. Ha valaki nem kér karszalagot, azzal egy nyilatkozatot íratnak alá.
Az egészségügyi minisztérium egyébként minden kórház vezetésének javasolja, hogy vezessen be valamilyen betegazonosító rendszert, akár a Nyugat-Európában már bevált karszalagot, akár speciális, kézfejre nyomható pecsétet. Egyelőre ezt nem teszik jogszabályban kötelezővé – mondta Tóth Judit, a tárca szóvivője. A Magyar Kórházszövetség is támogat minden olyan technikát, intézkedést, amely kiiktatja a betegellátásból a „rizikótényezőket” – nyilatkozta Golub Iván, a szövetség elnöke. Elképzelhetőnek tartja viszont, hogy személyiségi jogi aggályok merülnek fel, ha minden betegnél, a tiszta tudatúaknál is alkalmaznák ezt.
A karszalag bevezetése annak kapcsán került napirendre, hogy néhány nappal ezelőtt egy 80 éves ásotthalmi beteg helyett egy azonos korú kisteleki férfit küldtek át a városi kórházból műtétre a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvos- és Gyógyszerésztudományi Centruma idegsebészeti klinikájára. A betegcsere a koponya felnyitása után derült ki. A kisteleki férfi azóta meghalt, a több órával később megoperált ásotthalmi férfin újabb műtétet hajtottak végre. Információink szerint állapota azóta sem javult. Az ügy kapcsán indított rendőrségi, illetve ÁNTSZ- vizsgálat még nem zárult le.



Menesztenék a főigazgatót. A szegedi önkormányzat egészségügyi bizottsága a kórház főigazgatójának, Nárai Györgynek a felmentését javasolja a közgyűlésnek – erről tegnap született döntés. Ványai Éva, a bizottság MDF-es elnöke közölte: a vizsgálóbiztos jelentése megállapítja, hogy kollektív felelősség miatt cseréltek el két beteget, s szervezeti hiányosságok is hozzájárultak a végzetes tévedéshez. A felmentést a bizottság szerint az is indokolja, hogy a kórház több mint másfél milliárd forintos fejlesztés előtt áll, s az ezzel összefüggő új feladatok új vezetést igényelnek. Az egészségügyi bizottság ellenszavazat nélkül hozta meg döntését, a fideszes képviselők viszont bojkottálták az ülést, mert úgy gondolják: a Nárait másfél év óta meneszteni próbáló Botka László szocialista polgármester ezt a tragédiát használja fel arra, hogy végre megszabaduljon a főigazgatótól, akit az eset után kényszerszabadságra küldött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.