Két tűz közé került a belgrádi vezetés

Sebestyén Imre
2004. 07. 20. 17:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi közösség megelégelte már, hogy Belgrád a hangoztatott együttműködési készsége ellenére sem tesz semmit a hágai vádlottak kiszolgáltatásáért. A múlt héten érkezett meg a vádirat Goran Hadzsics, az úgynevezett Krajinai Szerb Köztársaság horvátországi szerb bábállam volt elnöke ellen a belgrádi külügyminisztériumhoz 72 órás határidőt szabva a civil lakosság ellen elkövetett háborús bűncselekményekkel vádolt férfi kiszolgáltatására. A határidő már akkor letelt, amikor a szerb közvélemény tudomást szerzett a vádiratról és a kiadatási kérelemről. Hadzsics a szerb menekültek tízezreivel együtt újvidéki lakos lett – egy időben e sorok írójának a szomszédja volt –, s háborítatlanul élte életét családi házában. Mint a tábornokok is, akik kiszolgáltatása ugyancsak késik, vagy az a 15 vádlott – beleértve Ratko Mladics tábornokot, a boszniai szerbek háborús parancsnokát –, akik Szerbiában találtak menedékre.
Most azonban Hadzsicsnak nyoma veszett. Carla del Ponte aszszony, a törvényszék főügyésze tegnap délutáni sajtóértekezletén azzal vádolta meg a belgrádi hatóságokat: megengedték, hogy Hadzsics az orruk előtt kereket oldjon. A legérthetetlenebb a törvényszék számára az, hogy a vádlott 17 órával azután lépett meg, hogy a rendőrség megkapta a letartóztatási parancsot. A főügyész szerint ez nem az első eset, hogy a vádlott akkor tűnik el, amikor a rendőrséghez érkezik a letartóztatási parancs. Ez újabb bizonyíték arra, hangoztatta Carla del Ponte, hogy Belgrád elutasítja az együttműködést a Nemzetközi Törvényszékkel.
A hivatalos Belgrád két tűz közé került. Miközben a nemzetközi nyomás fokozódik, a közvélemény hangulata kimondottan Hága-ellenes. A tegnapi események ezt szépen szemléltették. A Belgrádban tárgyaló Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár ki tudja már, hányadszor hozta Szerbia-Montenegró vezetőinek tudomására a NATO határozott elvárásait, hogy Belgrád együttműködjön a Nemzetközi Törvényszékkel, és vonja vissza a NATO elleni vádat. A békepartnerségi programhoz Szerbia-Montenegró csakis e feltételek teljesítésével csatlakozhat. „Őszintén elvárjuk a politikai elmozdulást ezek felé az elvárások felé”, mondta a NATO-főtitkár, miután tárgyalt Szvetozar Maroviccsal, az államközösség elnökével, aki pedig azt hangoztatta, hogy a polgároknak világosan a tudomására kell hozni: „tőlünk függ, átléphetjük-e a békepartnerséghez való csatlakozás küszöbét”.
Tegnap tette közzé a belgrádi Politika a Faktor Plusszal közösen végzett közvélemény-kutatásának eredményét, amely szerint a megkérdezettek több mint kétharmada úgy véli, hogy a hágai törvényszék részrehajló, magyarán szerbellenes. Nem csoda, ha több mint 48 százalék nem szolgáltatna ki senkit, s azt szorgalmazza, hogy tábornokok felett hazai bíróságok ítélkezzenek. 12 százalék véli úgy, hogy a vádlottakat hagyni kell, hogy békében éljék életüket, s mindössze ugyanennyien adnák ki őket a törvényszéknek. A polgárok a szerb kormányt tennék felelőssé a kiszolgáltatásokért, érthető tehát, hogy Belgrád nehezen hoz meg olyan döntést, amellyel választói nem értenek egyet. Főleg, ha ő maga sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.