Elismeréssel hallgatták a világ számos országából érkező kutatók a kongresszuson Mécs Imre szegedi mikrobiológus professzor előadását, aki a Bay Intézet legújabb eredményeiről számolt be. Az általuk kidolgozott úgynevezett bioexplóziós módszer rendkívül hatékonynak bizonyult. Ennek lényege, hogy csövön keresztül olajfaló baktériumokat juttatnak a föld mélyébe a szennyezett területen, majd robbanást idéznek elő. Ennek következtében a mikroorganizmusok a másodperc töredéke alatt összekeverednek a talajjal, és elkezdik áldásos tevékenységüket. A tapasztalatok azt igazolják, hogy ez bizonyult a legolcsóbb módszernek az olajjal szennyezett területek megtisztításánál.
A Bay Intézetnél eddig közel ötezer baktériumtörzset sikerült izolálni. Ezek közül mintegy százra tehető azoknak a száma, amelyeket már most bárhol a világon fel lehetne használni különböző célokra. A kutatóknak sikerült izolálni olajtermelő baktériumokat, és olyanokat is, amelyek bevetésével meg lehet gátolni a katasztrófát.
Az olajkutak esetében például rendkívüli veszélyt jelentenek a korrodált csövek. Főként a tengerekben fúrt kutaknál áll fenn a szivárgás veszélye, mivel a sós víz gyorsítja a rozsdásodás folyamatát. Az amerikai és norvég kutatókon kívül a szegediek is izoláltak olyan baktériumtörzset, amely képes „sakkban tartani” a korróziót előidéző mikroorganizmusokat.
A kongresszus résztvevőinek azonos volt a véleménye abban, hogy megfelelő baktériumok alkalmazásával szinte korlátlan lehetőség van a szennyezett talaj és a víz megtisztítására, ahogyan az olajkatasztrófák elkerülésére is. A szegedi kutatók eredményeiről elismerően szóltak, de ennek ellenére négy professzor lapunknak nyilatkozva nem titkolta borúlátását. Kijelentették: a Mol Rt. évről évre csökkenti a kutatás-fejlesztésre szánt összeget. A Bay Intézetnek például csupán annyit juttat, amennyi elegendőnek bizonyul a vegetáláshoz, jóllehet a kutatók nem kevés kiadástól mentesítették a céget, amikor olajfaló baktériumokkal igyekeztek megtisztítani a szennyezett területet, mert a talajégetés lényegesen több pénzt igényelt volna. Most esély mutatkozik arra, hogy a Mécs Imre által vezetett kutatócsoport a jövőben a Molon kívül másokkal is szorosabbra fűzze az együttműködést. A líbiaiak erre már készek, ami nem bizonyulna rossz üzletnek, hiszen a vezető olajtermelő országok egyikéről van szó.

Menczer Tamás: Minden jel arra mutat, hogy az ukránok és a Tisza Párt között az összekötő Ruszin-Szendi Romulusz