A kedvezményes lakáshitelezés tavalyi megkurtítása után mélypontra került az államilag támogatott kölcsönök felvétele – derül ki a DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda Kft. legújabb felméréséből. A jelentés szerint a legdrasztikusabb visszaesés a használt lakásokra felvett hiteleknél volt megfigyelhető: míg a tavalyi év első hat hónapjában a pénzintézetek 225 milliárd forintért folyósítottak kedvezményes kölcsönt, addig az idei első fél évben ez az összeg mindössze 85 milliárd forintot tett ki. A tendencia az év hátralévő részében várhatóan folytatódik, hiszen az aláírt szerződések számánál is jelentős visszalépést mutatnak az adatok: a 2003 első felében kötött 48 ezer kontraktussal szemben idén csak 20 ezer darabot hagytak jóvá a pénzintézetek. A felmérés számadatai azt mutatják, hogy idén nemcsak a hiteligénylők száma, de az egy főre eső hitelösszeg is lényegesen lecsökkent. – A használt lakásokhoz kapcsolódó támogatott hitelek ilyen mértékű leépítése ellentétes a lakáspolitikai célokkal, és morális szempontból is bírálható – állapítja meg a gazdaságkutató intézet összefoglalója.
A használt lakásoknál tapasztalt szűkülés mellett az új lakások esetében is tízszázalékos visszaesést regisztrált a DEM. Új építésű lakásokra az idei év első hat hónapjában 92 milliárd forintot vettek fel a tavalyi 104 milliárd forint után. A semmiféle támogatást nem kapott lakáshitelek nagysága ezzel egy időben folyamatosan nő: míg tavaly június végéig 15,6 milliárd forintot vettek fel kedvezmények nélkül, addig idén ez az összeg majdnem megháromszorozódott.
Mint ismert, a gazdasági elemzők közül elsőként a GKI Gazdaságkutató Rt. tanulmánya világított rá arra, hogy üzleti szempontból hibás lépésnek bizonyult a kedvezményes lakástámogatási rendszer megszigorítása. A konkrét példákon elvégzett számítások szerint a költségvetés átlagosan egymillió forintot keresett a támogatott hitellel megvásárolt lakásokon.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították