Vlagyimir Putyin államfő kedden szervezetileg átalakította az orosz belügyminisztériumot, folytatva ezzel a legfontosabb orosz hatalmi szervek önmaga képére formálását. Az elnöki rendelet, amely megfogalmazása szerint azt szolgálja, hogy hatékonyabbá váljon a minisztériumnak „az emberi és állampolgári jogok és szabadságok védelme érdekében kifejtett tevékenysége”, tizenegyről háromra csökkenti a miniszterhelyettesek számát, s tizenötre a főosztályokét. Megfigyelők szerint ezzel mozgékonyabb, könnyebben átlátható szervezet jön létre, amelynek a munkáját az eddiginél egyszerűbben irányíthatja az elnök – írta az MTI.
Vlagyimir Putyin a tizenöt orosz minisztérium közül ötöt – a belügy-, a külügy-, a védelmi, az igazságügyi és a rendkívüli helyzetekért felelős minisztériumot – közvetlen irányítása alá vont, s ugyanígy öt országos szolgálatot – a külső hírszerzést, a belső elhárítást, a biztonsági szolgálatot, a kábítószer-ellenes hivatalt és az állami tisztiorvosi szolgálatot – is. Ezek alkotják azt a hatalmi blokkot, amelyet egyedül ellenőrizve az államfő kormánytól és parlamenttől függetlenül is kézben tudja tartani az országot. Az elnök egy héttel ezelőtt hasonló, áramvonalasítást előíró rendeletet hozott a külügyminisztériumról, a rendkívüli helyzetek minisztériumáról és a Szövetségi Biztonsági Szolgálatról (FSZB).
Eközben aggodalommal fogadták Oroszországban és Dél-Oszétiában a grúz államfő kijelentését, miszerint Tbiliszi elképzelhetőnek tartja a dagomiszi tűzszüneti megállapodás felmondását. Mihail Szaakasvili kijelentette: ha bizonyos megállapodásokra hivatkozva Dél-Oszétia egyes területein megtiltják a grúz nemzeti lobogó kitűzését, az új grúz vezetés kész felmondani az ilyen szerződéseket.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították