Gépkocsiba rejtett pokolgép robbant tegnap reggel Bagdad központjában, az iraki ideiglenes kormány székhelyének, valamint az amerikai és brit nagykövetségnek otthont adó „zöld zóna” egyik bejáratánál, a parkoló előtti ellenőrző pontnál, legkevesebb tíz ember halálát és negyven sérülését okozva.
Ijád Allávi ideiglenes kormányfő a helyszínre sietett, s ott közölte a sajtó képviselőivel a halottak és sérültek – eddig ismert – számát. Mint mondta, a halottak közül három az iraki nemzeti gárda tagja volt, a többi civil.
„Ami itt történt, az nem más, mint az iraki népet sújtó esztelen agresszió” – jelentette ki Allávi, aki egyben megígérte, hogy bíróság elé állítják a merénylet felelőseit. Véleménye szerint az akció válasz az elmúlt két nap őrizetbe vételeire, amelyek során „nagystílű bűnözőket, köztük egy nem irakit” fogtak el. A kormányfőt nyilatkozata után ismét halállal fenyegette meg az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez kötődő Abu Muszab az-Zarkávi terroristavezér.
Madzsíd Abdel-Hamíd rendőr ezredes elmondása szerint az autó 450 kilogramm robbanószerrel volt megrakva. A robbanás után üvegtörmelék hevert mindenütt, sűrű fekete füst szállt a levegőbe, lövések is hallatszottak, és megszólaltak a szirénák. „A földre zuhantunk, aztán halottakat láttam szerteszét” – idézte a BBC az egyik iraki szemtanút. A tegnapi volt az első nagyobb robbantás az iraki fővárosban azóta, hogy az ideiglenes kormány átvette az ország irányítását a megszálló hatóságoktól.
Ismeretlen fegyveresek tegnap délután meggyilkolták Moszul észak-iraki város kormányzóját, miután megtámadták a kormányzó Bagdad felé tartó gépjárműoszlopát. A fegyveresek gránátot hajítottak Juszef Kasmola kormányzó autójára és automata fegyverekkel tűz alá vették a konvojt.
Allávi a háború pártján. Egyértelmű, hogy Szaddám Huszein volt iraki elnöknek kapcsolatai voltak olyan terroristákkal, mint amilyen Carlos és Abu Nidal, illetve az al-Kaidával viszonyt fenntartó szélsőséges szervezetekkel – jelentette ki a BBC-nek nyilatkozva Ijád Allávi iraki miniszterelnök. Ijád Allávi erkölcsi és etikai döntésnek nevezte a háború megindítását az iraki rezsim ellen. Allávi elismerte: a volt rendszer bukása előtt emigrációban működött Iraki Nemzeti Egyetértés ellenzéki mozgalom volt annak az állításnak a forrása, hogy Bagdad 45 percen belül bevethető tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik. (MTI)