Az 545 méter mélységben történt metángázrobbanás idején 48 bányász tartózkodott a Rogyinszkoje város Krasznij Liman-i bányájában. Közülük 31 embert holtan hoztak a felszínre, 12 embernek saját erőből sikerült kijutnia, 5 személy sorsa viszont egyelőre ismeretlen. A Donyeck közeli bányában az esti műszakváltáskor előbb hatalmas dörej volt hallható, majd tűz ütött ki. Röviddel a tragédia bekövetkezte után 54 bányamentő egység vonult ki a helyszínre és látott hozzá az eltűnt személyek kereséséhez, ám munkájukat szinte lehetetlenné tette a robbanás következtében keletkezett tűz, füst, a járatokat elárasztó nagy töménységű széngáz és hatalmas hőség.
Az illetékes minisztérium gyorssegélyként 2,5 millió hrivnyát utalt ki a tragédia áldozatai családjainak megsegítésére, s Andrij Klujev miniszterelnök-helyettes vezetésével a kormány több tagja is még az éjszaka folyamán a helyszínre érkezett, hogy megkezdjék a történtek okainak feltárását.
Tegnap reggel megérkezett Rogyinszkojéba Viktor Janukovics miniszterelnök is. A bánya még tegnap délután is égett, ezért a hatóságok elhatározták, hogy elárasztják az érintett szakaszt, vagy nitrogénnel fojtják el a lángokat. A donyecki kerületi ügyészség a felelősöket keresve bűnvádi eljárást indított. Az 1958 óta üzemelő donyecki Krasznij Liman-i bányában az utolsó súlyos, kilenc ember életét követelő tragédia 2001 januárjában történt.
Évente százak vesznek a mélybe. Tavaly Ukrajnában több mint száz, tavalyelőtt több mint 250 bányász vesztette életét. A legutolsó súlyos bányaszerencsétlenség 2002 júliusában következett be, ugyancsak Donyeck megyében. Az Ukrajna bányában történt metángázrobbanás következtében akkor 35 bányász halt meg, húszan pedig súlyos égési sérüléseket szenvedtek. A jelenleg működő 200 ukrán bánya 75 százalékában metángáz, 35 százalékában szénpor robbanása fenyeget, minden millió tonna szén kitermelése átlagosan 3,5 emberéletet követel. Az MTI adatai szerint a legsúlyosabb szerencsétlenségek között tartják számon az 1998. április 4-i metángázrobbanást a donyecki Szkocsinszki bányában, ahol 63 bányász veszett oda. Az
eddigi legtöbb áldozatot a 2000. március 11-i sújtólégrobbanás követelte a luhanszki Barakov szénbányában: akkor nyolcvanan haltak meg. (MN)