Megerősítette tegnap Gloria Macapagal Arroyo Fülöp-szigeteki elnök, hogy szabadon engedték Irakban a délkelet-ázsiai ország elrabolt állampolgárát. A kiszabadult Fülöp-szigeteki teherautó-sofőr egészséges – mondta az államfő, miután telefonon beszélt a férfival. Az Iraki Nemzeti Kongresszus párt beszámolója szerint Angelo de la Cruzt elrablói az Egyesült Arab Emírségek bagdadi nagykövetsége előtt engedték el. A férfit Abu-Dzabi hamarosan átadja a Fülöp-szigeteki hatóságoknak – közölte a perzsa (arab)-öböli ország iraki nagykövetségének egyik munkatársa.
Angelo de la Cruzt július hetedikén rabolták el a túszejtők, és azzal fenyegetőztek, hogy lefejezik, ha a Fülöp-szigetek nem vonja ki csapatait Irakból. Az 51 fős humanitárius kontingens a tervek szerint augusztus 20-án hagyta volna el az országot, de a történtek miatt már hétfőn kivonult. A délkelet-ázsiai országot emiatt éles bírálatok érték szövetségesei, így az Egyesült Államok részéről. Az iraki kormány arra figyelmeztetett, hogy a katonák kivonása csak felbátorítja a terroristákat – jelentette az MTI.
Közben az orosz külügyminisztérium szóvivője cáfolta, hogy Oroszország katonákat készülne küldeni Irakba, ahogy azt az Izvesztyija című lap tegnapi száma közölte. Az újság a geopolitikai elemzéssel, előrejelzéssel foglalkozó, saját bizalmas forrásokra támaszkodó tekintélyes amerikai Stratfor ügynökségre hivatkozva közölte, hogy Moszkva és Washington mintegy 40 ezer orosz katona Irakba küldéséről folytat tárgyalásokat. Az Izvesztyija által idézett amerikai elemzők Washington szempontjából azért tartják előnyösnek az esetleges orosz szerepvállalást, mivel lehetetlenné tenné a német–francia–orosz közös fellépést az Egyesült Államok politikája ellen a Közel- és Közép-Keleten, hosszabb távon pedig elejét venné egy orosz–kínai–indiai, az amerikai hegemónia ellen irányuló szövetségnek.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére