Nyilvános tulajdoni lapok tanúsága szerint legkevesebb 128 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást ítélt meg a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) Wekler Ferenc földjeinek „felvirágoztatására”. Figyelemre méltó, hogy egy 3,5 hektáros szántóra (ez egy 1300 méter hosszú, 15 és 30 méter széles telek) 24,5 millió forintot ítélt meg a tárca, de az SZDSZ-es politikus egyik 27 hektáros alsónánai földbirtokára további 40,5, illetve 46 millió forintos támogatást is elnyert. A tárcánál valószínűsítették, hogy a területek haszonélvezői ültetvénytelepítési támogatásban részesülhettek. Megtudtuk, hogy 2003-ban (amikor Weklerék is nyertek) körülbelül 1500 hektár új szőlőtelepítést támogattak a költségvetésből, hektáronként átlagban 2-3 millió forinttal.
Dékány András, az FVM sajtófőnöke közölte: a támogatás elnyerése szigorú követelményeket támaszt a pályázóval szemben, a telepítés megvalósultáig ugyanis jelzálog terheli a földterületet.
*
– Ha a feltételeknek a tulajdonosok nem tesznek eleget, a támogatást vissza kell fizetni, kivéve vis maior esetén – tette hozzá Dékány.
A Magyar Nemzet által kikért tulajdoni lapokon is jelzálogot jegyeztek be az FVM, illetve a Tolna Megyei Földművelésügyi Hivatal jogosultságával, amelyek a magyar állam képviselői. A hatályos jogszabály szerint a támogatás mértékéig jegyeztetik be a jelzálogot.
A Wekler-földek egyik sajátossága az is, hogy az általunk megismert földterületekre már korábban elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztetett be az agrártárca, mert birtok-összevonási támogatást is felvettek az ingatlanokra. Budai Gyula ügyvéd szerint az illetékes földhivatalnak vissza kellett volna utasítania az FVM második bejegyzési kérelmét, hiszen a terhelési tilalom már rajta volt az ingatlanon.
Az Országgyűlés alelnöke kérdésünkre elmondta: bérlője „kérte meg” arra, hogy a földterületeket megterhelhesse, és ebbe ő belement. Azt azonban nem akarta elárulni, hogy kinek adta ki birtokait művelésre. Általánosan bevett szokás egyébként, hogy a földeket – amelyeket csak magánszemélyek vásárolhatnak – a tulajdonosok saját gazdasági társaságuknak adják ki bérbe. Jogi szakértőink szerint egyébként az is meglehetősen szokatlan eljárás, hogy bérlői kérésére több mint százmillió forintos terhet jegyeztet be a tulajdonos. – Képzeljük csak el, hogy a lakásunkat bérbe adjuk, és a bérlő többmilliós jelzálogot jegyeztet be az ingatlanra – szemléltették az ügyletet.
Wekler Ferenc és társa meglehetősen nagy arányban jutott ajándékozás jogcímén földterületekhez a 2002-es kormányváltás után, hogy pár nappal később sorozatos adásvételi szerződésekkel újabb birtokot szerezzen. Tegnapi számunkban megírtuk, hogy a honatya olyan ingatlanokat kezdett el felvásárolni, amelyek közel esnek az M6-os autópálya tervezett nyomvonalához. A képviselő megkeresésünkre közölte: mindig vigyázott arra, hogy véletlenül se jusson olyan földhöz, ahol majd autópályát vagy autóutat fognak építeni.
Wekler egyébként többek között Mórágyon, Mecseknádasdon, Hidason, Ófalun és Alsónánán összesen 1215 aranykorona-értékű szántóval, legelővel, gyeppel és erdővel rendelkezik.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat