Szembesül-e Belgrád Srebrenicával?

Július 11-én iktatják be hivatalába az új szerb elnököt. Kilenc évvel ezelőtt pont ezen a napon kezdődött a srebrenicai mészárlás. Véletlen egybeesésről van szó, s ha valaki felfigyelt volna erre, talán el is halasztották volna a beiktatási ceremóniát, nehogy valaki szándékosságot, üzenetet keressen a dátum kijelölésében.

Sebestyén Imre
2004. 07. 10. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Természetesen nem maradt észrevétlenül a „jeles” dátum, ám csak ürügyet szolgáltatott a Fiatalok Kezdeményezése elnevezésű civil szervezet számára, hogy felkérje Borisz Tadicsot, beiktatási ünnepségén Szerbia első embereként az ország nevében foglaljon állást az 1995-ben történt srebrenicai bűncselekményről, amikor is a szerb erők a kelet-boszniai városka muzulmán polgárainak ezreit, menekülő civileket, gyerekeket, asszonyokat, öregeket mészárolták le. A fiatalok azt várják az új elnöktől, hogy nyilatkozatával szegje meg „Belgrádnak e szörnyű bűncselekménnyel kapcsolatos kilencévi hallgatását”. S nem az évforduló okán. Nemrégiben tett a most elvárthoz hasonló gesztust a boszniai szerb vezetőség is, amely – a kormánybizottság által készített hivatalos jelentéssel – elismerte, hogy Srebrenicában bűncselekmény történt. A cél Szerbiában is az lenne, hogy egy ilyen elismeréssel – s a bűnösök megnevezésével – levenné a szerbekről a kollektív bűnösség terhét, s enyhítene a háborús traumákon.
Különösen az internetes reagálásokból lehetett látni, hogy a szerbeknek, főként a fiataloknak nagyon felszínes és a korábbi propagandától elferdített ismeretei voltak a srebrenicai eseményekről. A beismerés utáni órákban a hitetlenkedés, a megdöbbenés és a düh érzései is kiolvashatók voltak a reagálásokból: „ilyet szerb nem követhet el”, vagy „a muzulmánokkal szövetkező NATO propagandája az egész”, vagy „a szerbek ellen elkövetett gonosztettekről senki sem beszél?!” Ám a többség tájékozottabb volt, s számukra már nem volt sokkoló hatású hír, az újdonság csak a beismerés ténye volt, amelynek már jóval korábban meg kellett volna történnie, s amelynek remélhetőleg lesznek pozitív következményei: a bűnösök bűnhődnek, az ártatlanok megszabadulnak a „kollektív vétkek” terhétől. Mindenki a maga lelkiismerete szerint döntheti el, hogy érez-e magában bűntudatot mindazért, ami történt, s ami Srebrenica egyik legvéresebb epizódja volt. A megtisztulást elősegítendő, kérik a fiatalok Tadics „srebrenicai nyilatkozatát”. Hogy tovább lehessen lépni. Azon az úton, amelyet éppen Tadicsék politikája jelölt meg.
A helyzet azonban nem ilyen egyszerű. A beismerések megtörténnek és megtörténhetnek ugyan, de a bocsánatkérések szerb részről még nem hangzottak el. Amor Masovic szarajevói bosnyák politikus a Szabad Európa Rádiónak nyilatkozva kijelentette, hogy ő maga nem hallott semmi erre utalót Csavics boszniai szerb elnök történelminek tartott beszédében, s ezért nem érti, miért várják el viszonzásul, hogy a bosnyák és a horvát vezetők is bocsánatot kérjenek a szerbektől. Annak idején, amikor Alija Izetbegovic a bosnyákság nevében bocsánatot kért mindenkitől, a muzulmán közvélemény inkább elkeseredéssel fogadta, újabb megaláztatásként, nem pedig a nélkülözhetetlen megbékélés kezdeteként. Nem is volt viszonzó gesztus szerb részről. Mostanáig?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.