Lemondása előtt Ahmed Korei arról panaszkodott, hogy példátlan zűrzavar uralkodik a Gázai övezetben. Kijelentésére azután került sor, hogy pénteken több emberrablást hajtottak végre az Arafat által nem orvosolt korrupció miatt tiltakozó palesztin csoportok. Tegnap este lövöldözés tört ki a palesztin biztonsági erők és az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai fegyveresei között Rafahban.
*
Felszólította az Arafat vezette Fatah mozgalomhoz kötődő al-Aksza Mártírjainak Brigádjai fegyveres csoport a Palesztin Hatóságot, hogy menessze „a korrupció jelképeit, azokat, akik még mindig ott ülnek számos felelős poszton”. Jasszer Arafat – vélhetőleg az emberrablók követelései előtt meghajolva – szervezeti és személyi változásokat jelentett be: azonnali hatállyal nyolcról háromra csökkentette a biztonsági szolgálatok számát, ami a nemzetközi közvélemény és Korei egyik régi követelése volt. A három szolgálat a rendőrség, az általános biztonsági szolgálat és a hírszerzés lesz. Arafat a rendőrség élére az elrabolt, majd szabadon engedett al-Dzsabali helyére Száeb el-Ádzsiz tábornokot nevezte ki, az általános biztonsági szolgálat vezetőjévé pedig saját rokonát, Músza Arafat tábornokot tette meg. A kinevezések hírére több ezren vonultak az utcára Gáza városában az új biztonsági vezető elleni jelszavakat skandálva.
Szakértők szerint a jelenlegi palesztin helyzet világosan bizonyítja, hogy a szélsőséges palesztin csoportok minél nagyobb befolyásra akarnak szert tenni Gázában, mielőtt az izraeli hadsereg végleg kivonul onnan. A palesztin nemzetbiztonsági tanács szombatra virradóra szükségállapotot hirdetett ki a Gázai övezetben, és megerősítették a palesztin kormányzati intézmények védelmét.
A fegyveres csoportok által a hét végén a Gázai övezetben elkövetett, eddig példa nélküli emberrablások az izraeli sajtó szerint anarchiáról tanúskodnak, amely a Palesztin Hatóság összeomlását vetíti előre. A Palesztin Hatóság összeomlik, Ahmed Korei palesztin kormányfő lemondott – ez a Jediót Ahronót írásának címe, míg a Maariv a gázai hatalmi szervek összeomlását emeli ki címében. Izrael figyelemmel kíséri a gázai helyzetet, amely azt bizonyítja, hogy nincs kivel palesztin részről tárgyalni, és kénytelen megvalósítania a Gázai övezetből való kivonulási tervet – írja a Jediót Ahronót Ariel Saron izraeli kormányfő kabinetjét idézve.
„Ariel Saron álma a szemünk előtt válik valóra: a Palesztin Hatóság tekintélye maradékát is elveszíti. Arafat még erőlködik, de a beosztottjai szerteszaladnak, egyesek lemondanak, mások fellázadnak, megint másik alámerülnek, várják a halála utáni napot” – írja a Jediót Ahronót vezércikkében.

Támadnak a darazsak: ezek a legfontosabb tudnivalók