Terjeszkedik és átalakul a hazai bűnözői kör

Bár a múlt évben csökkent a hazai bűnszervezetek száma, de mára felosztották maguk között az országot, bevételeiket legális vállalkozásokban mossák tisztára, kapcsolataik pedig az államigazgatás és a rendvédelem szintjéig érnek – állapítja meg az ORFK egyik belső tanulmánya. A maffiaalakulatok tevékenységére már a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) múlt évi jelentése is felhívta a figyelmet.

2004. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincegy szervezett bűnözői csoportot tart számon az a Magyar Hírlap birtokába jutott rendőrségi belső tanulmány, amely a magyarországi bűnszervezetek múlt évi tevékenységét elemzi. Az elemzés elkészültét lapunk forrásai is megerősítették.
Míg 2002-ben 46 csoportról tudtak a hatóságok, 2003-ra számuk 31-re csökkent. A társaságok felosztották maguk között az országot, az utasítások sok esetben a fővárosból érkeznek, egyes határmegyékben pedig felbukkannak a szomszédos ország szervezett bűnözői is – állapítja meg a dokumentum. Az ORFK elemző- és koordinációs igazgatóságának adatai alapján potencionális veszélyt jelent a közbiztonságra és a bandák között kialakult status quóra, hogy a közelmúltban több prominens bűnöző is szabadlábra került. Várható, hogy területfelosztási viták lesznek közöttük, ugyanakkor a hatóságok mind nehezebben tudják gyengíteni a csoportok gazdasági hátterét – mutat rá a jelentés. A hagyományos bevételi források, így a prostitúció, a kábítószer-kereskedelem, a lopás, a pénzmosás és banki csalás profitját kiskereskedelmi vállalkozásokba, ingatlanüzletekbe, biztonsági cégekbe, kaszinókba fektetik. A bűnözői csoportok figyelmét felkeltette a lakóparkokból és hasonló jellegű társasházak építéséből származó nyereség. A rendőrség szerint fel kell készülni arra, hogy jól képzett jogászaik és közgazdászaik segítségével e társaságok igyekeznek megszerezni különböző uniós támogatásokat, melyre már példa is akad. Céljaik eléréséhez a bűnözők felhasználják az államigazgatást és a rendvédelmet is behálózó kapcsolatrendszerüket – emeli ki a dokumentum. Hasonló megállapításra jutott tavasszal az NBH 2003-as évkönyve is. Az irat szerint az államigazgatásba történő beépülés a bűnszervezetek legintenzívebben fejlődő területe, amely az államszervezet szintjeit veszélyezteti. Nemzetbiztonsági és bűnügyi kockázatot jelent, hogy több rendvédelmi területen szolgálatot teljesítő személy tart kapcsolatot a szervezett bűnözéssel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.