Uniós aratás

Nánási Tamás
2004. 07. 22. 18:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszerűen nem értem, mi bajuk van a búzatermelőknek, hiszen szakértőink világosan megmondták: be kell lépni az Európai Unióba, majd megszűnnek a gabonapiaci zavarok, ott nyugalom, biztonság és rend lesz. Ehhez képest első uniós aratásunk ugyanúgy kezdődik, mint az összes korábbi. Mintha május elsején nem is történt volna a munka ünnepén kívül semmi. Már megint feleslegről, veszteségekről, raktármizériáról, nepperekről, minősítési problémákról, átvágott gazdákról hallani. Ismét ketyeg a jó öreg búzabomba, mint ahogy ilyentájt minden esztendőben. Koordinációs bizottság, válságtanácskozás. Mire föl a nagy felhajtás? Miért nem dőlünk hátra, hiszen megérkeztünk az agrárparadicsomba, ahol a gabonatermelőknek biztos jövedelmet, tisztes hasznot biztosít a rendszer.
Vagy talán mégsem? Talán félreértettünk valamit? Netán fogalmunk sincs arról, hogy milyen lehetőségekhez kell alkalmazkodnunk? Esetleg némelyek már tudják, hogy az új világban mitől döglik a légy, az érintettek többsége viszont egyáltalán nem? Ha így van, azon egy percet sem csodálkozhatunk. Tipikusan magyar csatlakozás ez, ami alól a hazai búzapiac szereplői sem kivételek.
Mert az uniós népszavazási kampány során lefestett Kánaán természetesen nem köszöntött be a gabonaföldeken sem. Május elsejétől nem törölte el senki azokat a rövid lejáratú hiteleket, amelyeket az őszi-tavaszi munkákhoz vettek fel a lerongyolódott agrárüzemek. Az adósságot az EU-ban ugyanúgy vissza kell fizetni, ezért a termelőket sarokba szorító kényszer is változatlan: már a földek széléről, netán aratás előtt, lábon kell eladni a búzát. A kereskedők pedig, mint mindig, most is élnek a lehetőséggel, és az önköltség közelébe vagy alá nyomják le az árakat. Veszteséget pótló állami apanázs nincs, több nemigen adható. A raktárakkal pedig gond van. Mindig gond volt, ha bőségesnek ígérkezett a termés. S érdekes módon a kedvező mennyiségi előrejelzéseknél szaporodnak meg hirtelen az átvevők minőségi gondjai. Mire az unióba érünk, megfelelő raktárrendszer lesz – hallhattuk a kormánytól, és íme: még mindig ugyanarról, a program elindításáról beszélünk. Független minősítőlaboratóriumok segítenek majd abban, hogy a termelő ne legyen kiszolgáltatottja a kereskedőknek – hangzott a másik üres fogadkozás.
A távoli Brüsszelből sem érkezik táskás ember hozzánk egy rakás pénzzel, hogy enyhítsen a termelők gondjain. A támogatásért házaló földművelésügyi minisztert pedig udvariasan kidobják az unió fővárosában az üvegfalú irodákból, mondván: az EU-ban rend van, a magyarokat sem illeti meg semmiféle kivételes elbánás. Mi pedig csodálkozunk azon, hogy csak novemberben lép életbe az árbiztonságot nyújtó rendszer, és aratási mérleget kell készíteni az uniós exporttámogatás igénybevételéhez. S hiába volt a sok-sok vidéki fejtágító, ahol a miniszter személyesen is tartott előadást: a gazdák egy része az utóbbi hetekben sem tudta, hogy az árpát nem érdemes eladni, mert igénybe vehető rá később az intervenció, vagyis a központi felvásárlás. De a nagy csatlakozási kampány után az is csak most derült ki, hogy az EU-ban rendszám nélkül nem indulhat el egy kombájn.
Megvallom őszintén: a cikk elején nem mondtam teljesen igazat. Mert valójában én értem, hogy mi bajuk a búzatermelőknek. Leginkább az, hogy egy tragikomédia szereplőivé váltak, aminek a neve: magyar agrárcsatlakozás. Miközben pontosan tudtuk, hogy mit kell tennünk az első uniós aratás eredményessége érdekében, megmaradt a fejetlenség, a kapkodás. Nem a jövedelem, hanem a csőd szélén tántorgó gazdák száma gyarapodik. Bár az sem kizárt, hogy némelyek számára ebből lesz a valódi aratás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.