Tóth István fideszes képviselő nem tartja kizártnak, hogy a paprikabotrányban komoly felelőssége van Bálint Tibor országos főállatorvosnak. Ismeretes, hogy Bálint évek óta a Herz Rt. igazgatósági tagja, sőt tisztségében ez év április 8-án megerősítették. A Herz tulajdonosa azonban 96 százalékban a Pick Rt., amely egyúttal száz százalékban tulajdonosa a paprikabotrányba elsők között keveredett Szegedi Paprika, Fűszer és Konzervgyár Rt.-nek is. A Pick Rt. 98 százalékban az MSZP közeli nagyvállalkozó Leisztinger Tamáshoz kötődő Arago Rt. tulajdonában van.
A paprikabotrányról már augusztusban tudomást szereztek a hatóságok, de a főállatorvos – és ezt tegnap Németh Imre földművelésügyi miniszter is közölte – csak szeptember közepén indított vizsgálatot. Köztudott, hogy a fertőzött paprikára a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal egy szúrópróbaszerű ellenőrzésén derült fény több mint két hete, de az importáló cégeket – így a Szegedi Paprika Rt.-t is – már jóval korábban, augusztus és szeptember során figyelmeztették, hogy a behozott szennyezett – és zárolt – fűszerpaprika-szállítmányokat semmisítsék meg vagy küldjék vissza származási helyükre. A cégek azonban nem léptek, így az aflatoxinnal szennyezett paprika forgalomba került.
*
Tóth István szerint Bálint Tibor felelős abban, hogy miután értesült a fejleményekről, nem intézkedett időben. Az pedig további kérdéseket vet fel, hogy a Hertz Rt.-n keresztül a Pickhez, azon keresztül pedig a Szegedi Paprika Rt.-hez kötődő kapcsolatai okán Bálint Tibor milyen szerepet is játszott pontosan a paprikaügyben.
Németh Imre földművelésügyi miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta, hogy a paprikaügy miatt vizsgálatot indított az agrártárcánál, amely még nem zárult le. A minisztérium szeptemberben értesült az esetről, és megtette a szükséges intézkedéseket, amelyek hatására már ekkor több tíz millió forintra megbüntettek két céget, a Szegedi Paprika Rt.-t és a Kalocsai Fűszerpaprika Rt.-t.
Tóth István a Mébih felügyeletének az egészségügyi tárcához való áthelyezését is látszatintézkedésnek tartja, ami nem is értelmezhető igazán, hiszen egy ilyen átszervezéshez kormányrendelet szükséges, s az élelmiszer-biztonsági hivatalnak pénzügyi forrásait is biztosítani kell. Mivel a költségvetésben a Mébih évi 200 millió forintja az agrártárcánál van, ez csak a költségvetés-tervezet módosításával lehetséges.
A tisztiorvosi szolgálat tegnapi sajtótájékoztatóján Ócsai Lajos, az ÁNTSZ (Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat) főosztályvezetője cáfolta azokat a szerinte valószínűleg félreértésekből származó híreszteléseket, amelyek szerint jogtalan volt a paprikatilalom, mivel a kereskedőkkel pusztán sajtónyilatkozatokra hivatkozva vetették le az árut a polcokról. Ócsai Lajos kifejtette: az ÁNTSZ hatósági jogköre biztosított volt, mert a hatályos 1991. évi. XI. törvény szerint a szolgálat jogköre kiterjed valamennyi természetes és jogi személyre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra. Az ÁNTSZ munkatársai az ellenőrzések során beléphetnek minden munkahelyre, s ha hiányosságot észlelnek, határozattal kell elrendelniük annak megszüntetését, illetve a szükséges intézkedések végrehajtását.
A súlyos vagy tömeges egészségkárosodás megelőzése érdekében az ÁNTSZ köteles elrendelni az egészségre ártalmas anyagok vagy tárgyak használatának és forgalmazásának betiltását, szükség esetén azok megsemmisítését. Ócsai Lajos kiemelte, hogy a hatóság közvetlenül intézkedik súlyos, tömeges vagy ismétlődő egészségkárosodás előfordulása vagy annak gyanúja esetén az egészségügyi intézményekben a kiváltó okok megszüntetése, illetőleg az esemény megelőzése érdekében. A szakember hangsúlyozta, hogy az ÁNTSZ legfőbb feladata a megelőzés és ennek érdekében köteles megtenni mindent maximálisan, amit megtehet, s ez esetben a szolgálat hatósági jogköre megvolt.
Gyanúsítottként hallgatta ki a Kalocsai Fűszerpaprika Rt. három vezetőjét a Nemzeti Nyomozó Iroda – közölte tegnap a távirati irodával a nyomozó iroda képviselője. A közlemény szerint „visszaélés ártalmas közfogyasztási cikkel vétség megalapozott gyanúja miatt” hallgatták ki a vezetőket. A Nemzeti Nyomozó Iroda gazdasági bűnözés elleni osztálya kedden három helyen már tartott házkutatást, valamint tanúkat hallgatott ki paprika-ügyben. A nyomozás adatai szerint a társaság a spanyol import fűszerpaprika elmarasztaló laboratóriumi vizsgálati eredményeit részben ismerve, illetve azokat meg nem várva az őrleményt felhasználta, bekeverte, s az így előállított készterméket forgalomba hozta – tudatta a nyomozó iroda, s egyben emlékeztetett arra, hogy több, kereskedelmi forgalomba került paprika esetében mutattak ki a hatóságok a megengedett határértéknél magasabb aflatoxin- és ochratoxin-tartalmat.
Nem mérgező az étolaj. Nincs egészségkárosító anyag a román étolajban – tájékoztatta lapunkat Kathi Attila, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főosztályvezetője. A második vizsgálat során a román importból származó étolajban a növény- és egészségügyi szolgálat akkreditált laboratóriumában lefolytatott vizsgálat azt mutatta ki, hogy 0,001 milligramm/kilogramm érték alatt van a rovarirtó anyag. Ez szakmailag azt jelenti, hogy az nem mutatható ki.