Az izraeli Weizmann Tudományos Intézet kutatói új távlatokat nyitottak az elhízás elleni küzdelemben. Az EMBO Journal tudományos folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmányuk szerint az elhízásért részben egy fehérje – az MTCH2, becenevén „Mitch” – felelős. A kutatók megdöbbentő eredményeket értek el: a Mitch kitörlése után az egerek gyakorlatilag immunissá váltak az elhízással szemben, még akkor is, ha zsíros ételeket kaptak.

A kutatást vezető prof. Atan Gross, a Weizmann Intézet Gross-laboratóriumának vezetője elmondta: „Felfedeztük, hogy Mitch eltávolítása drámai módon csökkentette a sejthártyákban lévő zsírok mennyiségét. Ezzel párhuzamosan nőtt azoknak a zsíros anyagoknak az aránya, amelyek energiatermelésre használhatók. A zsírok tehát lebomlottak, hogy a sejtek üzemanyagként hasznosítsák őket.”
Az eredmények önmagukért beszélnek: a módosított egerek izomzata fejlődött, állóképességük nőtt, szívük hatékonyabban működött – mindezt zsírdús étrend mellett. Ami különösen figyelemre méltó, hogy hasonló folyamatokat figyeltek meg emberi sejtek esetében is.
Pozitív változások az eltávolítás után
Sabita Chourasia doktorandusz hallgató elmondta, hogy a fehérje eltávolítása után óránként vizsgáltak több mint száz anyagcsere-folyamatban részt vevő vegyületet az emberi sejtekben. Jelentős növekedést tapasztaltak a sejtlégzésben – abban a folyamatban, amely során a sejtek tápanyagokból, például szénhidrátokból és zsírokból energiát termelnek oxigén segítségével. Ez a sejtszintű energiafelhasználás-beli változás magyarázhatja a korábban megfigyelt izomerő-növekedést és állóképességet.
A tanulmány ugyanakkor nem hallgatja el a módszer árnyoldalait sem. Mint azt Gross is hangsúlyozta, a Mitch fehérje eltávolítása negatív hatással van az új zsírsejtek képződésére. „A sejtmembrán-szintézishez szükséges környezet sérül, így a sejtek nem képesek növekedni, fejlődni és differenciálódni.”
Vagyis a sejtek elvesztik képességüket arra, hogy új zsírsejtekké alakuljanak, ami bár kedvezően hangzik, más biológiai folyamatokat is hátrányosan befolyásolhat.
Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy már 2017-ben kapcsolatot találtak az MTCH2 hiánya és a súlyos Alzheimer-kór között. A kutatók ennek ellenére úgy vélik, a Mitch működésének megértése kulcs lehet az elhízás elleni hosszú távú, célzott terápiákhoz.
A jövő útja: célzott beavatkozás az elhízás ellen?
Gross elmondta, hogy a zsír felhalmozása rengeteg energiát igényel, Mitch hiányában viszont éppen ebből van hiány. Azaz, a Mitch kulcsszerepet játszik abban, hogy a zsírsejtek kialakulnak-e, vagy sem. A felfedezés egyelőre kísérleti szinten van, de egyértelműen új távlatokat nyithat meg a metabolikus betegségek – így az elhízás – célzott kezelésében. A kérdés immár nem az, hogy lehet-e szabályozni a zsírsejtek sorsát – hanem az, hogyan tehetjük ezt biztonságosan. Az emberi szervezet finoman hangolt rendszerébe csak óvatosan szabad belenyúlni, de ha sikerül, egy új, egészségesebb korszak kezdődhet – írja a Lad Bible.