Hazánkban a felnőtt lakosság 30-32 százaléka tekinthető elhízottnak, a túlsúlyosak és az elhízottak együttes aránya pedig mintegy 70 százalékot tesz ki. A vészesen elhízottak aránya 3-5 százalékra tehető, ami 250-300 ezer embert érinthet Magyarországon
– mondta el lapunknak Halmy Eszter. A Magyar Elhízástudományi Társaság ügyvezető elnöke ugyanakkor kiemelte: az elhízásban ma már a fiatal felnőttek, különösen a férfiak veszélyeztetettek, de minden negyedik-ötödik gyermek is túlsúlyos vagy elhízott.
Túlsúly vagy elhízás?
A szakember tájékoztatása szerint 25 és 30 közötti BMI-érték (testtömegindex) esetén túlsúlyról, 30 fölött elhízásról, 40-es BMI-t meghaladóan pedig vészes elhízásról beszélünk. A zsírszövet felszaporodásának ugyanakkor nemcsak a mennyisége, hanem az eloszlása is fontos. Különösen veszélyes, ha az elhízás a hasra lokalizálódik, mivel a hason belüli szervek körül felszaporodó zsírtöbblet következtében sokféle metabolikus elváltozás jöhet létre.
Érdekes jelenség, hogy míg korábban a hasi típusú elhízás a férfiakra volt jellemző, ma már a nőknél is ilyen irányú változások figyelhetők meg. Míg a testtömegindex szerint a felnőtt nők 30 százaléka tekinthető elhízottnak, a haskörfogat alapján ez az arány már mintegy 50 százalék
– jegyezte meg. Jelezte azt is, nők esetében a haskörfogat 80 centiméter alatt elfogadható, 80-88 között közepes, 88 centiméter felett viszont már a magas rizikójú kategóriába sorolandó. Férfiak esetében 94 centiméter alatti normál tartományról beszélünk, 94-102 közepesen, 102 centiméter felett pedig különösen veszélyeztetett az illető.