A minisztereknek a jövő heti kormányülésre kell elkészíteniük a december 5-i népszavazás kettős állampolgárságra vonatkozó kérdésével kapcsolatos hatásvizsgálatokat – mondta el lapunk kérdésére Batiz András kormányszóvivő. Ismert: a tárcavezetők az e heti kabinetülésen kaptak megbízást a munkára. Annak ellenére, hogy a vizsgálat még folyik, a kormány népszavazással kapcsolatos álláspontját már ismertették, amely kiváltotta a határon túli magyar szervezetek tiltakozását.
*
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden a parlamentben kifejtette: felelőtlen, a rövid távú haszonszerzés populista politikájának tartja a kettős állampolgárság és a privatizáció ügyében kezdeményezett népszavazásokat. Kiss Péter kancelláriaminiszter tegnap Szabadkán úgy vélte: a kettős állampolgársággal kapcsolatos kérdés „alkalmatlan, arra csak alkalmatlan választ lehet adni”. Batiz mindezek ellenére ragaszkodott ahhoz, hogy a kormány dolga jelenleg a hatástanulmányok elkészítése annak megállapítására, hogy a feltett kérdések milyen következményekkel járnak, és milyen terheket rónának az országra. Lapunknak arra a kérdésére, hogy a kormányfői nyilatkozatok fényében nem lesznek-e elfogultak a vizsgálatok eredményei, azt válaszolta: nem hiszi, hogy így lenne, ugyanis az elemzésekben a számok szerepelnek majd.
A Népszabadság mindenesetre már megkezdte a hadműveletet. Tegnapelőtti számában egy már elkészült háttérelemzésre hivatkozva azt írta, a kettős állampolgárság megszavazása 100 milliárd forintos többletköltséget okozna a büdzsének. Tegnap pedig egy újabb cikkben arra figyelmeztet az MSZP közvetett résztulajdonában levő újság, hogy a választópolgárok kisebbsége is dönthet a kérdésben. A törvény szerint ugyanis a referendum akkor érvényes, ha a szavazók negyede és még egy személy azonos módon nyilvánít véleményt. A lap zárójelben megjegyzi: a szocialisták ezért vállalnának nagy kockázatot azzal, ha arra buzdítanák híveiket, hogy maradjanak távol a voksolástól.
Az MSZP a jövő heti elnökségi ülésén hozza meg a döntését kampánystratégiájáról – mondta az Indexnek Oláh Lajos pártigazgató, aki a kampányt is szervezi majd. Információink szerint a szocialisták a háziorvosi praxisok privatizációjának sikereire akarják majd felhívni a figyelmet, illetve a kabinet segítségével azt akarják sulykolni (amit egyébként az ellenzék cáfol), hogy milyen nagy adóemelésekre lenne szükség a kettős állampolgárság biztosításához.
A kormány szerdai ülése után bejelentették, a kabinet vállalja, hogy a népszavazás előtt „megfelelő információkkal” látja el a szavazókat, hogy „felelős döntést tudjanak hozni”. Információink szerint ez hasonlóan működik majd, mint az európai parlamenti választási kampány. Ismeretes: az EP-választás előtt például a kormány közpénzen készített brosúráival kampányoltak jelöltjeik mellett a szocialisták. Ráadásul a nyári választás előtt ugyanaz a cég (a Leo Burnett) népszerűsítette a kormány munkájának kétéves „eredményeit”, amely most Gyurcsány vidéki road show-ját szervezi. A magáncég ebben az évben 750 millió forint közpénzt kap munkájáért.
Úgy tudjuk: a jövő heti egyeztetések valójában arról szólnak majd, hogy milyen feladatokat vállaljon az MSZP (illetve az SZDSZ) és a kormány, utóbbi természetesen az adófizetők pénzéből. Információink szerint az MSZP ugyanúgy fel fogja használni a közpénzen készült kormányelemzéseket, mint korábban. A kabinet a kettős állampolgárság általa vélelmezett pluszterheire helyezi a hangsúlyt, az SZDSZ pedig a privatizációt népszerűsíti majd. A szocialisták a Hiller István pártelnök programjában hangsúlyozott érzelmi politizálással is élni kívánnak, a párt ezért a kampány során a kettős állampolgárságot „második Trianonként” próbálja beállítani.

Zöldhulladék égetése: ennyibe kerülhet, ha megszegjük a szabályt