Ügynökügy: koalíciós üzengetés

Kiskaput nyit a szolgálatok számára a szocialisták legújabb ügynöktörvény-javaslata, ezért azt az SZDSZ nem támogatja – tudatta tegnap Fodor Gábor, a párt ügyvivője. Burány Sándor MSZP-s frakcióvezető-helyettes szerint viszont a verzió megfelel a koalíciós partnerrel közösen lefektetett elveknek, és bejelentette: már benyújtották a parlamentnek az adatok nyilvánosságát biztosító alkotmánymódosításokat.

Czirják Imre
2005. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügynöktörvény tervezetén az MSZP nem a volt hálózati személyek nyomására módosított – mondta el lapunk kérdésére Burány Sándor, a párt frakcióvezető-helyettese. „Sok levelet kapunk, de ezek nem változtatták meg szándékainkat” – jegyezte meg. Ismert, hogy az elmúlt hetekben az állambiztonsági szolgálatok volt tagjai írtak levelet a szocialistáknak, amelyben azt helyezték kilátásba: ha a törvényt eredeti formában fogadják el, akkor nyilvánosságra hozzák azokat az iratokat, amelyek bizonyítják, hogy az állambiztonsági szervek közvetlen pártutasításra dolgoztak. Egyes konkrét megfigyeléseket a párt különböző vezetői rendeltek el, és a kész jelentéseket nemhogy elolvasták, de volt, amikor széljegyzetekkel is ellátták.
*
Ezzel kapcsolatban Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője kifejtette: nagyon meglepődne, ha „bárkit is relevációként érne”, hogy a pártállam idején mindent az MSZMP irányított. – Ha valakinek van ilyen irat a birtokában, hozza nyilvánosságra – tette hozzá. (Ismeretes, Lendvai Ildikó 1984 és 1989 között az állampárt központi apparátusában előbb munkatárs volt, majd a kulturális alosztályt vezette.)
Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője jelentős visszalépésként értékelte a szocialisták múlt héten visszavont, majd újra benyújtott ügynöktörvény-javaslatát. Az jelenlegi állapotában a szabad demokraták részére nem elfogadható – szögezte le. Arra szólította fel a szocialistákat, hogy olyan előterjesztést készítsenek, amely a közösen elfogadott elvek talaján áll. Burány Sándor szerint a legújabb verziójuk is a közös alapelvek alapján készült, ugyanakkor bejelentette, hogy frakciója benyújtotta azt az alkotmánymódosító javaslatát a parlamentnek, amely biztosítaná az állambiztonsági papírok nyilvánosságát és hangsúlyozná a múlt megismerésének fontosságát is. Fodor kifejtette: az SZDSZ nem támogatja az alaptörvény módosítását, a javasolt megoldásnak a jogállamiság talaján kell állnia.
Az MSZP legújabb ügynöktörvény-változatával kapcsolatban a múlt hét végén robbant ki a botrány. Az eredeti változat szerint nyilvánosságra kerülhetett volna az ügynök, az operatív kapcsolata és a hivatásos alkalmazott személyi adatai, foglalkozása, a beszervezés körülményei. Az új változat ezt korlátozná, ugyanis továbbra is fennmaradna azon személyek adatainak és a velük kapcsolatos iratanyagok titkossága, akiket 1990 februárját követően az új titkosszolgálatok bármennyi időre, akárcsak néhány hónapra is átvettek. Ezekbe a dokumentumokba semmilyen bizottság nem tekinthetne bele. Az eggyel korábbi változat szerint egy, részben civilekből, részben a kormány meghatalmazottjaiból álló négytagú testület korlátlanul betekinthetett volna a szolgálatoknál lévő iratokba. Az ügynöktörvény-tervezet jelenlegi szövege szerint viszont maradna az a szabályozás, amelynek értelmében a szolgálatok bizonyos iratokat kvázi szupertitkosnak minősíthetnek, és azokat maguknál tarthatják. Fodor Gábor szerint ezzel egy olyan kiskaput kapnának a szolgálatok, amellyel önkényesen tarthatnának vissza iratokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.