Bár Hiller István az ellenzékkel is hajlandó lenne egyeztetni a köztársaságielnök-jelölés kapcsán, a kérdés azonban egyelőre még nincs napirenden. Az MSZP elnöke szerint előbb a koalíciós partnerrel kell megállapodniuk, a tárgyalások folyamatosan zajlanak. A politikus tegnap a párt négy platformjának – Baloldali Tömörülés, Harmadik Hullám, Szocialista és a Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platform működik a szocialistáknál – képviselőivel tárgyalt a kérdésről, ám a jelölési folyamat végéig nem kívánja megnevezni Mádl Ferenc MSZP szerinti lehetséges utódait. Várhatóan a jövő hétre a platformok és kialakítják végleges álláspontjukat, ugyanis egy hét múlva szombaton az elnökség, a frakcióvezetés és az országos választmány tanácskozást tart, ahol megnevezik jelöltjüket, akit javasolni fognak az április 15-i kongresszusnak támogatásra.
Az MSZP-ben olyan jelöltben gondolkodnak, aki „kötődik a szociáldemokrata értékekhez, miközben más ízlésirányokra is van kitekintése és tisztelete”. Hillerék hagyományt szeretnének folytatni azzal, hogy Göncz Árpád és Mádl Ferenc után olyan személyt jelölnek köztársasági elnöknek, akinek szintén köze van a politikához.
Az eddigi jelölési folyamat eredményei szerint a Köztársaság téren jelentős Szili Katalin házelnök támogatottsága, bár mások neve is felmerült a szocialistáknál. Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter és Glatz Ferenc akadémikus mellett is kiállt egy-egy MSZP-tagozat, míg Bihari Mihály alkotmánybírót a szocialista platform támogatná, ha a koalíciós partner számára elfogadhatatlan lenne Szili Katalin.
Az SZDSZ ugyanis – Kuncze Gábor is így nyilatkozott – nem támogat pártpolitikust, ők olyan jelöltet szeretnének, aki „képes megjeleníteni a nemzet egységét”. A kisebbik kormánypárt Gombár Csaba társadalomkutatót, a Magyar Rádió egykori elnökét ilyen személynek tartja. Bár a pártelnök pletykának minősítette, több SZDSZ-es politikus is hallott egy olyan variációról, hogy Kóka János gazdasági miniszter főpolgármester-jelöltségének támogatásáért cserébe (eszerint Demszky Gábort visszaléptetnék) a liberálisok megszavaznák Szili Katalint. Úgy tudjuk, hogy Gyurcsány Ferenc és Kuncze Gábor tárgyalásain már több esetben is terítékre került a köztársaságielnök-jelölés kérdése, amelyről nyár elejéig – áldozatok árán is – meg kell állapodniuk a kormánypártoknak.
Hasonlóan az SZDSZ-hez, a Fidesz is olyan köztársasági elnök megválasztását szorgalmazza, aki nem kötődik a napi pártpolitikai jellegű küzdelmekhez. A nagyobbik ellenzéki párt elképzelhetőnek tartja baloldali gondolkodású, köztiszteletben álló személy államfővé választását is. Nemrégiben felvetették azt is, hogy a köztársaságielnök-választást érdemi négypárti egyeztetésnek kellene megelőzni. A napokban adott egyik televíziós interjújában ugyanakkor Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke úgy fogalmazott: „Nagyon jó lenne, ha az országnak például Sólyom László vagy egy hozzá hasonló kaliberű ember lenne a köztársaság elnöke.” Nem tartotta kizártnak, hogy a Fidesz-frakción belül összegyűlne ötven aláírás ahhoz, hogy Sólyom Lászlót hivatalosan is jelöljék. Hozzátette, hogy akár más jelölt esetében is összejöhet az ötven képviselő aláírása.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője nem zárja ki, hogy pártja támogatná Szili Katalin házelnök köztársasági elnökké választását, ám – mint mondta – más személyt is alkalmasnak tartanak a posztra. Kérdésünkre kifejtette: attól, hogy valaki párthoz kötődik, lehet normális ember. Abból az eszmefuttatásból, amely szerint párthoz kötődő ember nem lehet alkalmas államfőjelölt, az következik, hogy a parlamentben ülő képviselők is alkalmatlanok feladatukra. Szerinte azonban erről hivatalos jelöltek nélkül korai beszélni. Herényi felvetésünkre tökéletesen alkalmas személynek nevezte a köztársági elnöki tisztségre Sólyom Lászlót.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront