Mórakert az ország legnagyobb szövetkezete

A gazdákat sújtó gondok, termelési, fejlesztési, értékesítési nehézségek több termelő számára már korábban egyértelművé tették, hogy a talpon maradás csak önkéntes alapon történő együttműködés, szövetkezés révén valósulhat meg. Ezért jöttek létre az elmúlt évtizedben a termelési és értékesítési szövetkezetek, a tészek, amelyek az EU-csatlakozás okozta nehézségek miatt szintén szorosabb együttműködésre kényszerülnek. Ezért egyesült most márciusban két Csongrád és egy Bács-Kiskun megyei szövetkezet, létrehozva az ország legnagyobb ilyen szervezetét.

Haág Zalán
2005. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltozás idején sajátos küzdelem tanúi lehettünk a hazai birtokstruktúrát illetően. Szakmapolitikai, agrárpolitikai vitaként jelentkezett a családi gazdaságok kontra nagyüzemi utódszervezetek (volt termelőszövetkezetek) problémája, ám a valóságban sokkal inkább a gazdasági érdek, a föld tulajdonának kérdése volt a tét. Amíg ugyanis Európa szerencsésebb, nyugati felén egyensúly alakult ki a nagyüzemek és a családi gazdaságok között azzal, hogy az állam elismerte a családi gazdaságok létjogosultságát, addig Magyarországon a baloldali kormányok idején – természetesen kizárólag szakmai, gazdasági okokra hivatkozva – mindig a családi gazdaságok életképtelenségének hangoztatása került előtérbe. Pedig a családi gazdálkodókban azzal, hogy saját földjüket művelik, kialakul egy érzelmi kötődés, amely felelősségérzettel párosul. S a családi gazdaságok léte nemcsak a mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó százezreknek a megélhetését biztosítja, de a magyar vidék fejlődését is, hiszen a gazdálkodók fizetőképes keresletet jelentenek a falusi, kisvárosi vállalkozások számára, biztosítva ezek fennmaradását is. Az értékesítési, fejlesztési nehézségek természetesen szükségessé tették a termelők szorosabb együttműködését, ami az új típusú termelési és értékesítési szövetkezetek (tészek) formájában valósult meg. Ám amíg az Orbán-kormány idején az állam közvetlen módon, több évre tervezhetően támogatta a tészek fejlődését, addig a szocialista–szabad demokrata kormány hivatalba lépésével, de különösen az EU-csatlakozással az éppen megerősödő tészek többsége megroggyant.
Világossá vált, hogy az állam segítsége nélkül az új típusú szövetkezések csak úgy maradhatnak talpon, ha a szorosabb együttműködés, sőt az összeolvadás útját választják. Ez történt márciusban Csongrád megyében is, ahol a mórahalomi székhelyű Mórakert Szövetkezethez csatlakozott a zsombói Dalba Szövetkezet és a Bács-Kiskun megyei Bácskakert Szövetkezet, létrehozva az ország legnagyobb termelési-értékesítési szövetkezetét. Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere, a Mórakert Szövetkezet igazgatósági tagja elmondta: a három szövetkezetet is a piaci viszonyok és az öszszeolvadás kényszerítette rá az egyesülésre. Mert bár mindhárom cég életképesnek tűnt 2003-ban és 2004-ben is, az EU-csatlakozás felkészületlenül érte a termelőket, akik olyan piaci verseny közepén találták magukat, amilyenre egyáltalán nem számítottak. Ezért a tészek vezetői felismerték, hogy a termelők piacon tartására nem marad más eszköz, mint hogy közösen, a lehető legszorosabban együttműködve, saját szövetkezeteik egyesítésével válaszoljanak az új kihívásokra.
Szél István, a Dalba Szövetkezet vezetője is az összefogás szükségességét hangsúlyozta. Mint mondta, a dél-alföldi, szatymazi termőtáj ideális például az őszibarack-termelésre, s hetventagú szövetkezetük ötszáz tonna őszibarackot termesztett a tavalyi évben. De épp ez indokolta szövetkezetük beolvadását is a Mórakertbe: a mórahalomi tész ugyanis őszibarackból ezer tonnát forgalmazott egy év alatt. Sokkal könnyebb tehát a Dalba termelőinek helyzete, ha a közeli gazdákkal nem kell versenyezniük, hanem szervezetten, közösen jelennek meg a piacon. A közös tészbe a Dalba persze bevitte saját vagyonát is, például 1300 négyzetméteres hűtőházát vagy ötvenmillió forint értékű francia gépsorát, amely méret és szín alapján is képes válogatni a barackot, almát, paradicsomot.
A másik csatlakozó tész, a jánoshalomi központú Bácskakert nevében nyilatkozó Bányai Gábor hangsúlyozta: Bács-Kiskunban kiválóak nemcsak a gyümölcs-, de a búza- és a kukoricatermesztés természeti feltételei is. Ám a Bácskakert az élelmiszerbotrányok hatására részben kiszorult a piacról annak ellenére, hogy csak mértékkel használnak vegyszert az alma- és baracktermesztésnél. Nógrádi Zoltántól megtudtuk: az újonnan létrejött cégcsoport hétszáz termelőt fog össze, és az idén várhatóan 4,5 milliárd forint értékben negyvennégyezer tonna árut forgalmaznak majd, ennek ötödét külföldön. A munkát nagy kapacitású csomagológép és húszezer négyzetméter összterületű raktárhelyiségek segítik. Bár a Békés megyei Medgyesegyháza téesze részéről is jelezték, csatlakoznának a Mórakerthez, őket egyelőre még nem tudták fogadni. Az egyesült szövetkezet menedzsmentje ugyanis vállalta, hogy a tagok által megtermelt árut el is fogják adni. A fideszes országgyűlési képviselő hangsúlyozta: az önkéntes alapon szervezett szövetkezetek a vidékfejlesztés bázisai lehettek volna, de a következetlen agrárpolitika hatására eltűnő tészekkel az egész vidék támogatásának lehetősége szűnik meg. Pedig nagy szükség lenne a kormányzat támogatására, a más uniós országokban természetes piacvédelmi intézkedésekre a hazai piacok visszaszerzése és az exportlehetőségek kiszélesítése érdekében. Ám az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják: erre csak egy kormányváltással nyílhat mód – vélte Nógrádi Zoltán.



Helyreigazítás. Lapunk 2004. szeptember 10-i számában, a Késedelem miatt egymilliárdot bukhat Budaörs című cikkben
– olyan hamis látszatot keltettünk, hogy Wittinghof Tamás budaörsi polgármester vezetői tevékenységével is összefüggésben lenne az, hogy a város Polgármesteri Hivatalának kártérítési felelősségét állapította meg a Pest Megyei Bíróság egy nem jogerős közbenső ítélete. A valóságban ő nem vezeti a Polgármesteri Hivatalt, és a végleges kártérítési igény összege sem ismert;
– azt a valós tényt, hogy a polgármester 2003-ban több részletben mintegy 9 millió Ft jutalmat vett fel, hamis színben tüntettük fel, mert ez az összeg nem egyetlen évre járt számára, hanem a 2002. és 2003. évi együttes jutalmának összege volt.

Lapunk 2004. szeptember 10-i számában, a Késedelem miatt egymilliárdot bukhat Budaörs című cikkben
– azt a valós tényt, hogy az Atro Kft. és Budaörs Város Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala közötti perben, nem jogerős közbenső ítéletben a Pest Megyei Bíróság ügyintézési késedelem miatt megállapította a Polgármesteri Hivatal kártérítési felelősségét, abban a hamis színben tüntettük fel, hogy az milliárdos összegű kártérítést indokolna. A valóságban a megállapított jogsértéssel összefüggésbe hozható kártérítési igény összege nem ismert;
– valótlanul állítottuk, hogy a Pest Megyei Közigazgatási Hivatal az ügyintézési késedelem miatt jelölt volna ki más közigazgatási szervet az eljárás folytatására, mindez az ügyfél összeférhetetlenségi kérelme nyomán történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.