Rákóczi kelyhe

könyvesház

Kákonyi Péter
2005. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A híres kolozsvári református templomról, a Farkas utcairól írta könyvét Herepei János (1891–1970) történész és levéltáros. Munkájában a kolozsvári születésű alkotó áttekinti a Szamos-parti város múltját és nevezetes műemlékeit, különös tekintettel azokra, amelyek a református valláshoz kötődnek. Igazán nem kell messzire mennie a jeles szerzőnek, hogy e gazdag és részben ismeretlen kincseket felszínre hozza a régebbi korokból meg a félmúltból, hiszen ott született a Farkas utcai templom tőszomszédságában álló Herepei-házban, s nagyapja és apja is – mindketten Gergely névre hallgattak – kálvinista lelkipásztorai voltak a templomnak.
A történész gazdag hagyatékának, amelyet tanítványai gondoznak, ez a kötet immár a negyedik darabja. Herepei korábban közreadott munkáiban beszámol a kalotaszegi templomok és temetők elfeledett kincseiről, illetve Kolozsvár történeti helyrajzával kapcsolatban hoz felszínre érdekes és ismeretlen adatokat.
E művében a kutató sorra veszi a város nevezetes református emlékeit, majd áttekinti a Farkas utcai templom múltját, az ott szolgált jeles egyházfiak névsorát, a kántorokat és orgonistákat, tanárokat, diákokat és „bibliothecariusokat”, azaz könyvtárosokat. Ezután egy-egy nevezetes műtárgyat vesz nagyító alá, például a Rákóczi-kelyhet, amelybe bevésve ez áll: „Coloswarat Broser Istvan Czinalta Anno 1.6.4.0.”. Kikutatja a – Párizst és Bécset is megjárt – helyi illetőségű Broser ötvösmester életútját. Majd áttér az ugyancsak a Farkas utcában őrzött „Lorántffy Zsuzsanna-féle bársonytakaróra”, amelyet – a korabeli feljegyzés szerint – „Kgls Fejedelem Aszszonyunk ajandekozott Ecclesiánkhoz”.
Külön figyelmünkre tarthatnak számot azok a XVII–XVIII. századból való „ismeretlen magyar verses emlékek”, amelyek alighanem a korabeli diákok tollát dicsérik. Ezen verses évődések és bolondozások hangja némiképp hasonló a debreceni diákirodalom nevezetes emlékeiéhez, amelyek egyikének-másikának a szerzőjét is ismerjük (Csokonai Vitéz Mihály, Mátyási József, Édes Gergely). Végezetül Herepei János közreadja a „Kolosvári evang. reformatum kolégyom könyomó intézetének” históriáját, hiszen nyomdája is volt az intézménynek, ahol – főként a XIX. század elején – nem akármilyen nívójú nyomatok készültek.
(Herepei János: A kolozsvári Farkas utcai református templom és kollégium történetéből. Művelődés Kiadó, Kolozsvár, 2004. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.