A nemzetállam vonzásában

Kákonyi Péter
2005. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy fiatal történész, „balkanista” (Balkán-kutató), Ress Imre könyvét ismerteti a Magyar Tudomány legújabb számában Gergely András. Ress műve (Kapcsolatok és keresztutak – Horvátok, szerbek, bosnyákok a nemzetállam vonzásában) főként azt az időszakot vizsgálja, melyben a „nemzetté válás” e népek szempontjából döntő jelentőségűvé vált, tehát a XIX. század második felét.
„Ebben a nemcsak etnikailag tarka, hanem társadalmilag és nemzetileg sem tipizálható, nehezen rendszerezhető világban biztos kézzel igazodik el és vezet végig a szerző” – írja Gergely András. Megjegyzi továbbá, hogy az 1825–27-i pozsonyi országgyűlésen részt vevő fiumei „dalmata” követek még magyar orientációjúak voltak, a „régi hungarus világ reprezentánsai… Ez a világ legkésőbb 1848-ban az egész térségben véget ért.” A horvátok ugyanis először Fiumén kívül Szlavóniát, a Határőrvidéket, később viszont már Bosznia-Hercegovinát, a Muraközt, az „akkor kitalált” Vajdaságot, sőt – távlati tervként – Szerbiát is szláv nemzetállamban kívánták volna egyesíteni, értelemszerűen a maguk fennhatósága alatt.
A szerző ezután a szerb nemzeti törekvéseket tekinti át, megjegyezve: míg „a horvát Joszif Jellasics napóleoni babérokra vágyott, s 1848-ban előbb Budát, majd onnan Bécset akarta meghódítani, addig a szerb politika sokkal realisztikusabbnak bizonyult: a távlati balkáni birodalmi célok itt sem hiányoztak, de 1848-ban egyelőre „csak” etnikai tisztogatásra vállalkoztak a Délvidéken, s ezáltal próbálták destabilizálni Magyarországot. E politika nagymesteréről, a szerb politika évtizedeken át irányítójáról, a „Balkán Bismarckjáról”, Ilija Garasaninról íródott a kötet legjobb tanulmánya…”
Ezután Gergely András megvizsgálja, hogyan jelennek meg az adott időben a bosnyák „nemzeti törekvések”.
E kérdéskörben kulcsszerepet játszott Kállay Béni, aki 1878-ban, amikor a Monarchia megszállta Boszniát, a tartomány kormányzója lett. „Ottani civilizatorikus erőfeszítései ma is elismerésre méltóak. De Kállay többet akart. A tartományban szerbek, horvátok, muzulmánok laktak. Az előbbiek anyanemzetük felé orientálódtak. A kormányzó ezért politikai okokból a külső támasz nélkül maradt muzulmánokat támogatta, azt remélte, hogy ez valaminő bosnyák nemzettudat kifejlődéséhez vezet…”
Tegyük hozzá: Ress könyve különösen tanulságos lehet az azóta eltelt események tükrében, hiszen „a Balkán nemzetei-népei nagyhatalmi segítséggel, tiltással, beavatkozással, felügyelettel máig osztozkodnak, szereznek vagy pusztítanak” …

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.