Elfogadta a Ház az ügynöktörvényt

A parlament tegnap elfogadta az ügynöktörvényt. A kormánypártok annak ellenére, hogy megszavazták a jogszabályt, arra kérik Mádl Ferenc köztársasági elnököt, hogy az Alkotmánybíróságtól kérjen előzetes normakontrollt. Szijjártó Péter a Trendex Holding Rt. Budapest Airport Rt.-vel kötött megbízása felől érdeklődött interpellációjában.

Munkatársainktól
2005. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadta az Országgyűlés a történeti levéltári törvény módosítását. Ezzel nemcsak az egykori megfigyeltek, hanem valamennyi állampolgár számára nyilvánossá válnak az ügynökakták. A koalíciós képviselők támogatták a javaslatot, az MDF nemmel szavazott, a Fidesz pedig tartózkodott, kivéve Demeter Ervint, aki az igen gombot nyomta. A kormánypártok már a múlt héten bejelentették, hogy Mádl Ferenchez fordulnak kezdeményezve, hogy a köztársasági elnök kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól a most elfogadott jogszabálylyal kapcsolatban. Arra hivatkoznak, hogy előzőleg a T. Ház elutasította az általuk kezdeményezett alkotmánymódosítást, így az ügynöktörvény alkotmányossági aggályokat vet fel.
A parlament elfogadta az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és helyettese, valamint a kisebbségi és az adatvédelmi ombudsman tavalyi beszámolóit.
A Trendex Holding Rt. legutóbbi állami megbízásai felől érdeklődött Szijjártó Péter interpellációjában, utalva arra az értesülésre, miszerint a Budapest Airport Rt.-től kapott megrendelést a cég. A fideszes képviselő azt is tudni szerette volna, hogy milyen eredménnyel zárult a repülőtéri társaság földvásárlási tervei miatt indított vizsgálat (4,7 milliárd forintért vettek volna 20 hektár földet úgy, hogy 160 millióért korábban 240 hektár cserélt gazdát). Veres János pénzügyminiszter szerint képviselőtársán rögeszme kezd elhatalmasodni, ugyanis felvetéseire már korábban reagáltak. A politikus a vizsgálat eredményére nem tért ki, ám megjegyezte, hogy a Trendex közbeszerzési pályázaton nyert.
Lázár Mózes (Fidesz) a rekordok kormányának minősítette a Gyurcsány–Kuncze kabinetet, mert 45 000 embert tettek munkanélkülivé, a Mol-részvények eladásával minden idők legrosszabb üzletét kötötték meg, 33-szor emeltek adókat, bár 657-szer ígérték ennek ellenkezőjét, és növelték az államadósságot. Veres János szerint helyes volt 6000 forintos részvényáron eladni az olajipari társaság papírjait (jelenleg 15-16 000 forinton jegyzik a részvényeket), az adórendszer korrekciójára pedig szükség volt, mert ezzel 150 milliárd forinttal több pénzt maradhatott az emberek zsebében. – Ne akarják félrevezetni a lakosságot – kérte a pénzügyminisztertől a képviselő.
Az állami tulajdonban lévő Antenna Hungária Rt. privatizációja kapcsán Pettkó András (MDF) aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a többmilliárdos éves bevételre szert tevő társaság spekulatív pénzügyi befektetők áldozata lesz. Baja Ferenc, a kancellária államtitkára elmondta, hogy 15 érdeklődő van a cégre, amely konzorcium tagjaként részese lehet egy 50 milliárd forintos állami megbízásnak. A szocialista politikus jelezte, hogy a privatizáció és a pályázat közötti összefüggés többletfelelősséget jelent a kormány számára, amelynek igyekeznek majd megfelelni.

Emlékezés Pongrátz Gergelyre. Egyperces néma felállással emlékezett meg az Országgyűlés a nemrégiben elhunyt Pongrátz Gergelyről, az 1956-os szabadságharcosról, a Corvin köz parancsnokáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.